Namiesto uhoľnej bane v USA vznikne veľká solárna elektráreň

Bývalá povrchová baňa na ťažbu čierneho uhlia v americkom štáte Kentucky sa premení na obrovskú solárnu elektráreň s výkonom až 100 MW. Na projekte novej solárnej elektrárne už pracujú spoločnosti Berkeley Energy Group and EDF Renewable Energy.

 JUFA

Stotisíc panelov namiesto bane 

Miestna uhoľná spoločnosť plánuje v okolí bývalej uhoľnej bane umiestniť stovky tisícok solárnych panelov. Solárna elektráreň by sa mala nachádzať v horách pri mesta Pikeville v srdci ťažby uhlia v Kentucky.

„Môžeme stavať solárnu elektráreň na základoch z uhlia. Kentucky bolo dlho producentom energie, ktorý dodával elektrinu celej krajine. Nie je dôvod, prečo v tom nemôžeme pokračovať aj naďalej pomocou solárnej energie,“ uviedol bývalý štátny energetický audítor Adam Edelen, ktorý podporuje nový projekt.


Nové pracovné miesta

Podľa Edelena by výstavba a následná prevádzka novej obrovskej solárnej elektrárne mohla vytvoriť nové pracovné miesta pre bývalých baníkov, ktorí sú teraz nezamestnaní.

Najväčšia súčasná solárna elektráreň v Kentucky má výkon 10 megawattov a je schopná uspokojiť spotrebu 1 500 domácností. Navrhovaná solárna farma na mieste bývalej bane má mať inštalovaný výkon 50 až 100 megawattov.

Náklady na projekt sa odhadujú na desiatky miliónov dolárov. Spoločnosti Berkeley Energy Group and EDF Renewable Energy teraz pripravujú inžinierske a nákladové štúdie.

Východná časť amerického štátu Kentucky je plná bývalých uhoľných baní, ktoré sa upravujú na rôzne účely, ako sú golfové ihriská a sídliská. Podľa Edelena je na projekte pozitívna účasť francúzskej štátnej energetickej spoločnosti EDF, ktorá má viac než 30-ročné skúseností s prevádzkovaním veterných, solárnych a bioplynových elektrární po celom svete.


Obrázok-zdroj: JUFA

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist