USA: Každý deň sa inštaluje pol milióna nových solárnych panelov

K najväčším svetovým lídrom v oblasti solárnej energetiky patrí v posledných rokoch USA a Čína. Podľa štatistiky americkej fotovoltickej asociácie SIEA sa v USA postaví každú pol minútu nová solárna elektráreň, denne sa v USA inštaluje až pol milióna nových solárnych panelov.

 First Solar

Najväčší boom teraz zažíva fotovoltika v Číne, kde sa vlani postavilo 34 GW nových slnečných elektrární. Čína do OZE v súčasnosti investuje dvakrát viac než USA. Kvôli boomu obnoviteľnej energetiky Peking zároveň zastavil stavebné práce približne na dvoch stovkách plánovaných uhoľných elektrární. „Energetiku tak, ako ju v súčasnosti poznáme, čaká výrazná zmena,“ hovorí analytička Wen-Wen Lindroth zo spoločnosti Fidelity International.


Ani zmena politiky USA neovplyvní boom OZE

Napriek politickému programu Bieleho domu, ktorý sa snaží reguláciu ochrany životného prostredia obmedziť, vzrastie dôraz na obnoviteľné zdroje, a to na úkor výroby energie z fosílnych palív, hovorí tiež expertka. „Ani prípadné odstúpenie USA od zlomovej Parížskej dohody o ochrane klímy by nemuselo mať zásadný význam,“ dodáva.

Podľa Lindrothej by síce zmena energetickej politiky USA mohla nepatrne spomaliť rast obnoviteľných zdrojov, ale dlhodobá globálna trajektória je už dávno nastavená a podporuje ju technologický pokrok.

Každý deň je v USA nainštalovaných viac než pol milióna nových solárnych panelov. Naopak, výroba elektrickej energie z uhlia zaznamenáva v Spojených štátoch dlhodobý štrukturálny pokles. Finančná podpora obnoviteľných zdrojov je zakotvená v americkej legislatíve, ktorá bude platiť minimálne do roku 2020, a toto odvetvie je najsilnejšie v republikánskych štátoch, ktoré sú spravidla najveternejšie.

„Neúprosne rotujúce lopatky veterných turbín (spolu s pracovnými miestami, ktoré predstavujú), utnú akýkoľvek politický pokus o demontáž,“ upozorňuje Wen-Wen Lindroth.


Čína preferuje OZE na úkor uhlia

V roku 2015 OZE predstihli uhlie na pozícii najvýznamnejšieho prispievateľa k novej globálnej energetickej kapacite. Spojené štáty na tomto poli ostro súperia s Čínou, ktorá sa rýchlo stavia do úlohy budúceho lídra odboru a už teraz každoročne investuje viac než 100 miliárd dolárov do svojej domácej zelenej energetiky (viac než dvojnásobok obdobných výdajov Spojených štátov).

V zahraničí pritom Čína vydáva viac peňazí než Spojené štáty na také projekty, ako sú veterné farmy, solárne a vodné elektrárne či výroba lítia pre batérie elektromobilov. Do roku 2020 mieni Čína investovať ďalších závratných 363 miliárd dolárov do domácej čistej energetiky.

Čínska vláda tiež už zastavila stavebné práce približne na dvoch stovkách plánovaných uhoľných elektrárňach, potenciálne predstavujúcich zhruba 105 gigawattov energetickej výrobnej kapacity. To je výrazne viac než napríklad úhrnná energetická kapacita Británie zo všetkých zdrojov dohromady.


Obrázok-zdroj:   First Solar

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist