Kalifornské slnko posiela ceny elektriny do záporných hodnôt

Boom solárnej energetiky v Kalifornii spôsobil v posledných rokoch nevídaný jav. Výroba energie zo slnka v niektorých hodinách pokrýva polovicu spotreby. To vedie k tomu, že spotové veľkoobchodné ceny elektriny sa blížia k nule, alebo dokonca spadajú do negatívneho pásma.

 Abengoa Solar

Boom fotovoltiky v Kalifornii

Za posledných niekoľko rokov zavedená kapacita fotovoltiky v Kalifornii vzrástla z 1 GW (rok 2007) takmer na 14 GW (rok 2016). To sa, prirodzene, odráža v rastúcej výrobe solárnej energie. Najmä 11. marca tohto roku lámala fotovoltika v Kalifornii rekordy.

V tom čase totiž solárne panely niekoľko hodín vyrábali rekordných 40 percent elektriny v sieti, o čom informovala Americká agentúra energetických informácií (EIA). Elektrinu vyrábali nielen veľké fotovoltické parky, ale aj solárne panely na strechách domov a solárno-termálne elektrárne.


Záporné ceny elektriny

EIA odhadla, že slnko v Kalifornii vyrobilo 11. marca 4 milióny kilowatthodín (kWh) elektriny. Toto malo výrazný vplyv na veľkoobchodné ceny elektriny, keď sa medzi ôsmou a pätnástou hodinou prepadli do záporného teritória. $

Ceny sa môžu obrátiť na záporné (vtedy by za pripojenie k sieti mali platiť vám) v prípade, že je sieť zahltená prívalom z výroby solárnej energie vzhľadom na to, že je drahé vypnúť konvenčné elektrárne a neobnoviteľné zdroje sú v prevádzke, aj keď tie slnečné skončia s výkonom.

Operátori potom zaplatia zákazníkom, aby odoberali prebytočnú energiu z rozvodnej siete. V skutočnosti však Kalifornčania peniaze nedostanú. Záporné ceny trvajú len niekoľko hodín a účty sú prevedené do omnoho dlhšieho časového horizontu.


Zmena prístupu distribútorov

Do podobnej situácie ako Kalifornia sa už niekoľkokrát dostalo Nemecko vďaka svojej Energiewende (energetická premena zeme od fosílnych zdrojov k obnoviteľným), keď ceny elektriny klesli do záporného pásma. Vďaka pokračujúcemu boomu fotovoltiky (potom to platí o USA a Kalifornii) budú aj v budúcnosti nastávať najväčšie prebytky „zelenej“ energie práve počas jarných mesiacov, keď nie je spotreba taká vysoká ako v lete (klimatizácia) alebo v zime (kúrenie).

Tento fenomén môže v blízkej budúcnosti viesť k zmene cenovej politiky energetických firiem. Nie je vylúčené, že kalifornské domácnosti dostanú špeciálny bonus za to, že budúregulovať výrobu energie zo strešných solárnych elektrární v prípade, že ich prebytky uskladnia v domácich akumulátoroch. 


Obrázok-zdroj:   Abengoa Solar

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist