Nórsky energetický gigant Statoil zvýši investície do obnoviteľných zdrojov energie

Nórska ropná spoločnosť Statoil oznámila, že do roku 2030 plánuje zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie na 15 až 20 percent svojich celkových výdavkov. V súčasnosti je tento podiel päť percent. Záujem firmy zvýšiť napojenie na alternatívu k fosílnym palivám ovplyvnil názor, že dopyt po rope dosiahne raz vrchol.

 Juwi

Koniec éry fosílnych palív

„Jedného dňa nastane vrchol dopytu po rope,“ povedal šéf Statoilu Saetr. „Je tu debata o tom, kedy sa to stane. V jednej chvíli to začne byť podnikanie v útlme,“ dodal. Rôzne scenáre podľa Saetra umiestňujú termín vrcholu rastu dopytu do obdobia medzi polovicu 20. rokov 21. storočia a 30. rokov.

Motiváciou investícií do alternatívnych zdrojov energie je dlhodobé znepokojenie z ďalšieho vývoja dopytu po rope a zemnom plyne. Toto podnikanie však môže tiež poskytnúť ochranu pred nestabilitou v podnikaní s ropou a plynom, ktoré silno závisí od vývoja cien týchto komodít.

Tento spôsob ochrany pred cyklickým rastom a poklesom cien je zvlášť dôležitý pre firmy, ako je Statoil, ktoré sa výrazne zameriavajú na ťažbu ropy a plynu, takže sú náchylnejšie na výkyvy cien než celý rad iných veľkých hráčov, ktorí majú tiež významné aktivity v oblasti spracovania ropy či prevádzkovania produktovodov.

„Ako ťažobná spoločnosť sme úplne vystavení cenám ropy a plynu a musíme žiť s tým, čo nám dáva prostredie komodít,“ uviedol Saetre. V ťažkých časoch je podľa neho pre firmu dôležité mať také aktivity, ktoré sú nezávislé od vývoja cien ropy a plynu.


Obrázok-zdroj: juwi

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist