Prečo sme na prahu veľkej batériovej revolúcie, ktorá zásadne zmení českú energetiku?

Do roku 2019 môže dôjsť k revolúcii v oblasti skladovania energie, a to vďaka výraznému poklesu cien lítium-iónových batérií až na 200 dolárov/kWh. S týmto názorom súhlasí popredný expert Sven Bauer, CEO spoločnosti BMZ Group, ktorá je najväčším výrobcom Li-Ion batérií v Európe. O vývoji trhu a nových trendoch v akumulácii energie bude Sven Bauer hovoriť na konferencii Smart Energy Forum v Prahe dňa 26. októbra 2017.

 SEF 2017

Čo spôsobí batériový boom?

Motorom poklesu cien Li-Ion batérií bude prudký rast nových výrobných kapacít a nástup ďalších inovácií. Podľa agentúry Benchmark Mineral Intelligence sa teraz v Číne buduje niekoľko obrovských tovární na výrobu batérií, ktoré po uvedení do prevádzky v roku 2020 zvýšia výrobnú kapacitu o viac než 520 %. Na porovnanie, toto je takmer šesťnásobok kapacity novej gigatovárne spoločnosti Tesla v USA, ktorá má byť dokončená v roku 2018.

SEF China
Obrázok: Vývoj nových výrobných kapacít Li-Ion batérií (zdroj: www.visualcapitalist.com)

Do batériového boomu sa však už čoskoro zapojí aj Európa, a dokonca i Česká republika. Od septembra sa začína rodiť nový projekt „európskej gigatovárne“ na batérie TerraE v Nemecku s plánovanou kapacitou až 38 GWh ročne. Vďaka novej investícii sa v Českej republike začala v týchto dňoch stavať nová továreň na batérie od spoločnosti HE3DA s kapacitou 1 GWh. Nádejnou správou je, že neďaleko Žiliny má vzniknúť nová továreň na batérie na báze technológie HE3DA, ktorú pripravuje slovenský investor Proma Energy. O plánoch HE3DA bude na konferencii Smart Energy Forum hovoriť jej spolumajiteľ Radoslav Prus.


Sme na prahu novej energetiky?

Výroba energie z fotovoltických elektrární a jej lacná akumulácia prinesie zásadný prelom v energetike. Výroba elektriny zo slnka je takmer zadarmo a vďaka akumulácii môžu domácnosti alebo firmy využiť až sto percent vyrobenej energie na vlastnú spotrebu. Toto prinesie nielen zníženie účtov za energiu, ale tiež umožní dosiahnutie vysokého stupňa energetickej sebestačnosti.

Vďaka lacným batériám však firmy i domácnosti ušetria nielen za elektrinu, ale aj za „ističe“. Práve kvôli ističom platia zákazníci vysoké sumy za takzvaný rezervovaný príkon, a to často zbytočne. Ďalšou motiváciou na zaobstaranie si batériového systému je okamžitý superrýchly záložný zdroj elektriny.

V neposlednom rade sa vďaka lacným batériám zlacnia aj elektromobily, ktoré budú ľudia napájať najlacnejším palivom – vlastnou solárnou energiou. Vyrobená energia sa už čoskoro bude využívať medzi domácnosťami v rámci virtuálnych sietí, čo umožní nová európska legislatíva (tzv. Zimný energetický balíček).


Vyplatí sa to?

Vďaka novým dotáciám pre domácnosti i firmy sa návratnosť investícií skráti často na polovicu. Čas návratnosti vychádza v priemere od 8 do 15 rokov v závislosti od niekoľkých parametrov, ako je cena elektriny, rezervovaný príkon, profil spotreby objektu a podobne. Tieto parametre sa môžu výrazne líšiť a úplne zásadne ovplyvňujú ekonomiku batériového riešenia.

Na to, či sa vyplatí investovať do vlastnej výroby solárnej energie alebo akumulátorov, sa radšej spýtajte expertov. Hneď niekoľko popredných odborníkov vystúpi počas konferencie Smart Energy Forum, ktorá sa bude konať tento rok dňa 26. októbra v Prahe.

Súčasťou programu budú 2 odborné workshopy na tému optimalizácie a bezpečnosti batériových a fotovoltických elektrární. Zaregistrovať sa môžete on-line TU.

V rámci Smart Energy Forum sa uskutoční najväčšia výstava rezidenčných batériových systémov v Česku. Verejnosť má na túto výstavu BEZPLATNÝ VSTUP, ale je nutné vopred sa on-line registrovať.

Návštevníci výstavy si môžu okrem batériových systémov prezrieť aj vysokovýkonné solárne panely, inovatívne hybridné fotovoltické meniče a regulátory spotreby energie. Premiéru na výstave bude mať nová generácia fotovoltických meničov HD-Wave od izraelskej spoločnosti SolarEdge, s ktorými môžete priamo nabíjať elektromobil. V neposlednom rade si návštevníci Smart Energy Fora môžu prezrieť a vyskúšať elektromobily.


Na výstavu sa môžete prihlásiť on-line (vstup zadarmo).

Na konferenciu a workshopy sa môžete prihlásiť on-line (spoplatnený vstup).

 

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist