Nájde solárna farma v kontajneri uplatnenie v poľnohospodárstve?

Americký startup vytvoril solárnu farmu v „kontajneri“, ktorá dokáže zaistiť potraviny pre 150 ľudí. Všetky komponenty sú na solárny pohon, takže súprava obsahuje aj systém schopný dodať 3 kW solárnej energie, čo je dosť na pohon vodného čerpadla, ale i WiFi pripojenie, ktoré umožňuje sledovať poľnohospodárske podmienky na diaľku.

 Farm from a Box

Solárny kontajner vyrobí viac než dostatok energie na napájanie farmy a vybavenie, farma dokáže fungovať úplne off-grid.


Riešenie pre rozvojové krajiny

Všetko sa začalo v roku 2009, keď zakladatelia startupu Farm from a Box Brandi DeCarli a Scott Thompson dostali nápad po práci v centre mládeže v Keni, kde sa prepravné kontajnery používali ako náhrada tam, kde chýbala infraštruktúra. Brandi DeCarli a Scott Thompson vtedy riešili problém nedostatku potravín pre rozvojové krajiny. 

Vtedy nadobudli presvedčenie, že „len“ dva akre, teda asi 8 084 štvorcových metrov veľké pole postačí na to, aby celoročne uživilo 150 ľudí. A presne na takúto plochu je rozvrhnutý ich projekt univerzálneho farmárskeho kontajnera pre rozvojové krajiny.


Kontajner Farm from a Box

Farm from a Box je po všetkých stránkach kompaktné riešenie. Je to súprava v lodnom kontajneri, ktorá obsahuje všetky náležitosti spojené so zriadením dvoch akrov farmy (s výnimkou pozemkov a semien).

Dáva totiž ľuďom v spomenutých krajinách možnosť, aby sa dokázali s využitím tých najmodernejších a pritom udržateľných postupov uživiť sami. Vojde sa totiž do jedného prepravného kontajnera a na miesto použitia sa môže pokojne dopraviť aj letecky. Pracovať s ním teda môžu i ľudia z izolovaných komunít v neprístupných lokalitách. A čo bude nasledovať, keď sa teda kontajner dopraví na to správne miesto? Rozloží sa do pestovateľskej stanice.

Farm from a Box je súprava navrhnutá tak, aby všetkým typom organizácií zjednodušila pestovanie udržateľného jedla. Neziskové humanitárne agentúry, školy, komunitné skupiny, a dokonca aj jednotlivci si za 50 000 dolárov môžu kúpiť súpravu, ktorá sa dodáva s kompletným vodným systémom vrátane čerpadla a kvapkovej závlahy na solárny pohon. Tieto funkcie pomáhajú šetriť vodu, lebo ju používajú účinnejšie a dodávajú priamo ku koreňom rastúcich rastlín.

Cieľom zakladateľov firmy Farm from a Box bolo nielen priniesť univerzálny pestovateľský systém, ale tiež ušetriť ľuďom prácu. Nemusia tráviť na poli celé dni, skôr hodiny.

Celý systém poháňa solárna energia. Po zapojení 3 kW elektrárne začne vodná pumpa ťahať vodu: najprv do skleníka, v ktorom rýchlo rastú sadeničky. Tie musia potom poľnohospodári presadiť na pole. Vnútri skleníka aj na poli sa o ich závlahu postarajú aerosólové ostrekovače. 

To preto, aby bola spotreba vody minimalizovaná. Celá prevádzka je do značnej miery automatizovaná. Systém môže varovať pred prítomnosťou škodcov alebo tým, že v niektorých miestach dochádza k prerastaniu alebo presychaniu. 


Prvé testovanie

Výrobné náklady na jeden kompletne vybavený Farm from a Box sa približujú k sume 50 000 dolárov. To nie je síce málo, ale cena je plne vyvážená tým, že dáva možnosť 150 iným ľuďom vypestovať si jedlo samým. 

Prevádzka zariadenia je plne krytá z obnoviteľnej energie. A v konečnom dôsledku sa celý tento box prejaví zásadným zlepšením kvality života ľudí.

Farm from a Box bol zatiaľ otestovaný na farme Shona na kraji Sonorskej púšte v Kalifornii. V projekte Santa Rosa Junior College je farma súčasťou väčšieho vonkajšieho laboratória, v ktorom sa študenti učia, ako pestovať plodiny v období sucha. Vypestované plodiny slúžia na zásobovanie vlastného, komunitou podporovaného poľnohospodárskeho programu.

Úvodné testovanie v Kalifornii dopadlo veľmi úspešne. Teraz sa čaká, ako sa k návrhu na dodávku Farm  from a Box postavia neziskové organizácie, ktoré sa snažia zlepšovať životné podmienky ľudí v Afganistane, Bhutáne, Nepále a Etiópii. Súčasné nastavenie Farm from a Box by totiž práve v týchto krajinách dosiahlo najlepší výkon. 


Obrázok - zdroj: Farm from a Box

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist