IRENA: Boom obnoviteľných zdrojov vlani pokračoval, dominovala fotovoltika

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) zažili najväčší rozkvet za posledných niekoľko rokov. Ich zavedená kapacita v minulom roku vzrástla o 161 GW na celkových 812 GW, pričom najväčší boom zažila fotovoltika. Oznámila to Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA) vo svojej aktuálnej štúdii.

 

Fotovoltika zažila obrovský boom

V roku 2016 sa podľa IRENA zaviedlo vo svete 71 GW nových fotovoltických elektrární. Po prvý raz v histórii tak solárna energetika v inštalovanom výkone porazila veterné elektrárne.

Koncom roka 2016 globálne zavedená kapacita OZE dosiahla 2,006 GW. Celkovo obnoviteľné zdroje energie zvýšili svoju kapacitu o 8,7 %, pričom 71 GW zaujímali nové solárne elektrárne a 51 GW nové veterné elektrárne. Vodné elektrárne pridali 30 GW novonainštalovaného výkonu a bioelektrárne 9 GW.


Najrýchlejšie rastú OZE v Ázii

Najväčší rozmach OZE vlani zaznamenali v Ázii, kde predstavovali 58 % všetkých nových zavedených zdrojov. Platí to najmä o fotovoltike s 50 GW, ktoré sa minulý rok pripojili do siete na tomto kontinente. Čína si vlani pripísala nový svetový rekord v zavedenom výkone fotovoltiky za 1 rok vo výške 34 GW.

Ďalšími významnými trhmi, kde sa podľa IRENA vlani prudko rozvíjala fotovoltika, boli USA (11 GW), Japonsko (8 GW a India (4 GW). Vývoj fotovoltiky v Európe minulý rok stagnoval (5 GW). Celkový inštalovaný výkon fotovoltiky v Európe vlani dosiahol 104 GW, a podieľa sa tak 1/3 na celkovom globálnom výkone fotovoltiky vo svete (300 GW).

„Rast inštalovaného výkonu zdôrazňuje rastúcu dôležitosť obnoviteľných zdrojov energie, ktoré ponúkajú niekoľko socioekonomických výhod vrátane podpory ekonomického rastu, tvorby pracovných miest a zlepšovania životnej úrovne ľudí a životného prostredia, “ vyhlásil riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu Adnan Z. Amin.


Obrázok-zdroj:  Conergy

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist