Solar Gaps: Presadia sa žalúzie ako alternatíva voči tradičným solárnym panelom?

Americký startup prichádza s produktom, ktorý dokáže domácnostiam v horúcom lete priniesť príjemný tieň a tiež vyrobiť zo solárneho žiarenia elektrinu. V podstate ide o miniatúrne solárne panely, ktoré sú inštalované do klasických žalúzií. Vďaka zabudovanému šikovnému senzoru sa potom žalúzie ideálne natáčajú k slnku.

 SolarGaps

Alternatíva k tradičným solárnym panelom 

Žalúzie od Solar Gaps majú zásadnú výhodu v tom, že okrem poskytnutia tieňa navyše generujú solárnu energiu. Zariadenie funguje tak, že zachytí slnečné lúče a vďaka miniatúrnym fotovoltickým panelom ich premení na elektrinu, ktorú je možné v domácnostiach alebo kanceláriách následne využiť.


Trojaký úžitok

Na svojom webe Solar Gaps tvrdí, že ich solárne žalúzie ponúkajú súčasne 3 základné funkcie:

  • poskytujú tieň pre vašu domácnosť alebo firmu (a tým teda ochladzujú klímu),
  • zaisťujú ochranu okien pri búrkach,
  • vyrábajú energiu zo slnečného žiarenia, ktorú je možné použiť na napájanie vašich spotrebičov.

Firma uvádza, že vďaka solárnym žalúziám môže domácnosť ušetriť až 70 percent nákladov na elektrinu. Oproti tradičným fixným fotovoltickým panelom dokážu šikovné solárne žalúzie Solar Gaps sledovať dráhu Slnka. Celé zariadenie sa počas dňa natáča do optimálnej polohy pre maximálne využitie slnečných lúčov.


Možnosť akumulácie energie

Solar Gaps hodlá vyrobenú energiu zo žalúzií jednoducho prepojiť s domácimi spotrebičmi pomocou zapojenia zariadenia priamo do zásuvky. Solárne žalúzie je navyše možné ovládať odkiaľkoľvek, a výrobu energie dokonca monitorovať online.

Vyrobenú elektrinu je možné uskladniť v miniatúrnom akumulátore, ktorý následne môže dobíjať mobily alebo ho je možné použiť ako zdroj na svietenie lampičky a pod. Pri veľkých oknách sa potom napoja žalúzie na centrálne úložisko energie, kde sa uchová energia na neskoršie využitie v noci. Toto riešenie môžu využiť predovšetkým veľké budovy, ktoré majú rozľahlé presklené fasády. 


Kvalitné technológie za prémiovú cenu

Firma Solar Gaps používa v žalúziách špičkové monokryštalické kremíkové články od spoločnosti SunPower z USA so životnosťou až 30 rokov, preto je i cena žalúzií adekvátna – pri rozmere 183 × 121 cm necelých 30-tisíc korún. 

Firma zatiaľ žalúzie nevyrába. Produkty si však môžete objednať na crowdfundingovej platforme KickStarter v USA. V súvislosti s rozbehnutím výroby (50 000 dolárov na rozbehnutie firmy sa už na Kickstarteri vybralo) by sa mala cena zariadení v blízkej budúcnosti znížiť.


Obrázok - zdroj: SolarGaps

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist