Ako znížiť návratnosť strešnej fotovoltaiky o niekoľko rokov

Hlavným aspektom pri investovaní do fotovoltaiky je jej návratnosť. Čím kratšia návratnosť, tým väčšia motivácia realizovať slnečnú elektráreň. Bohužiaľ, samotná fotovoltaická elektráreň nezaručí rýchlu návratnosť.

Základom je pochopiť princíp spotreby domu a výroby elektrárne. Po prezretí týchto dvoch grafov je nadmieru jasné, že fotovoltaika vyrába v čase, keď spotreba v dome je veľmi nízka.

Graf spotreby energie v ročnom pohľade: 5 000 kWh

Graf spotreby v ročnom pohľade: 5 000 kWh

Graf výroby energie z FVZ v ročnom pohľade: 4 397 kWh 

Graf výroby energie z FVE v ročnom pohľade: 4 397 kWh

A tu je kameň úrazu. Niekoľkoročné skúsenosti ukazujú jeden základný a veľmi dôležitý fakt. Veľká väčšina objektov, kde je nainštalovaná elektráreň si dokáže spotrebovať iba 20 – 30 % vyrobenej energie zo slnka. Jeden príklad za všetky. Z priemernej strešnej fotovoltaiky využijete na vlastnú potrebu 20 – 30 % vyrobenej energie. V tomto prípade, sa bude návratnosť pohybovať okolo 12 rokov. Tá istá elektráreň so spotrebou na vlastnú potrebu vo výške 70 – 80 % je návratná za 9 rokov.

Rýchlu návratnosť nám teda garantuje pomer medzi vyrobenou energiou a spotrebovanou. Ako je to možné? Jednoducho. Keď si vyrobenú energiu zo slnka zároveň spotrebujete, nepotrebujete si kupovať drahú elektrickú energiu. Keď si vyrobenú energiu zo slnka nespotrebujete, odovzdáte ju takmer zadarmo do siete a nakúpite si drahú elektrickú energiu.

Tieto riadky sa jednoduchšie píšu, než realizujú v praxi. Ako prevádzkovateľ solárnej elektrárne máte niekoľko možností, ako čo najviac vyrobenej energie spotrebovať sami pre seba

- K najmenej vhodnej možnosti sa priklonilo a prikláňa najviac prevádzkovateľov, bohužiaľ, tento variant je veľmi zlý. Návratnosť sa predlžuje o niekoľko rokov. Väčšina prevádzkovateľov začína riešiť čo s tým.

- Pasívna – zmena spotrebiteľského správania. Áno, veľmi jednoducho si môžete nastaviť odložený štart na práčke alebo umývačke. Ďalšou možnosťou je ohrev TÚV či elektrické vykurovanie.

- Aktívna – ide o najvhodnejší a najkomfortnejší variant. V ďalšom článku vám detailne ukážeme, ako rýchlo, lacno a celkom jednoducho spotrebovať viac ako 70 % vyrobenej energie na vlastnú potrebu.

- Aktívna + Batéria – najefektívnejší spôsob, bohužiaľ, niekoľkonásobne drahší  než iba aktívny variant. 

V ďalšom článku, ktorý zverejníme za pár dní, ukážeme jedno malé a napriek tomu veľmi inteligentné zariadenie, ktoré vám zabezpečí veľmi rýchlu návratnosť vašej existujúcej alebo budúcej elektrárne. 

 Tu je malá ochutnávka

Riadenie spotreby - COLLECT SUN

Zdroj: SOLARNENOVINKY.SK

Diskusia

 1.    J. Bednář

  06. 10. 2015, 09:52

  Zlevnit instalaci elektrárny lze i uvážlivým snížením vlastní spotřeby. Místo klasické elektrické patrony v bojleru s příkonem okolo 2000 W, lze například vodu ohřívat termodynamickou jednotkou s příkonem okolo 400 W. Tím lze vystačit s menším počtem FV panelů. Cenově je získaný výkon z jednoho EnergyPanelu s jednotkou levnější, než z FV panelů. Elektřina z FVE by měla být využívána především pro zásuvky a svícení, ne pro přímou výrobu tepla.

  Reagovať

 2.    Jiří

  15. 03. 2016, 07:46

  Ano, kupte si termodynamickou jednotku od pana Bednáře a rázem se vám návratnost systému (po započtení nákladů na termodynamickou jednotku) prodlouží na dvojnásobek.

  Reagovať

 3.    P. Doležal

  08. 10. 2015, 09:35

  Pri počítaní návratnosti nezabudnite odrátať cenu za TPS a TSS, ktoré Vám naúčtuje distribučka za doma vyrobenú a spotrebovanú elektrinu - teda aspoň na Slovensku je to tak...

  Reagovať

 4.    Vladimír Cerovský

  08. 10. 2015, 12:29

  Samotný fotovoltaický zdroj je pomerne drahý a ani najlepšia montáž nám nezaručí rýchlu návratnosť-lebo počasie je nevyspytateľné.Ja osobne by som to riešil kombináciou viacerých zdrojov a samozrejme vždy tam mať batérie na ukladanie prebytočnej energie.Som zástancom monitorovania prevádzky akéhokoľvek zdroja-pretože aspoň vieme,koľko nám zdroj vyrobil a koľko sme kedy spotrebovali a tým sa vieme zariadiť a sami si regulovať spotrebu.Veľmi nerád vidím len samotný fotovoltaický zdroj-vždy by mal byť kombinovaný-minimálne s veternou turbínou a pokiaľ je výkon nad 1Kw-tak by tam malo byť chladenie panelov v letnom období.Najlacnejšia varianta je pri priamej spotrebe-ale osobne by som bol za samostatný zdroj bez spojenia s verejnou sieťou.

  Reagovať

 5.    J. Bednář

  12. 10. 2015, 09:15

  Naprosto souhlasím s vámi. Každému doporučuji nespoléhat na údaje dodavatele, ale udělat si vlastní kalkulaci před samotnou instalací. Doporučuji http://www.prozname.cz/EnergyPanel/Pro%C4%8D-EnergyPanel/Porovn%C3%A1n%C3%AD

  Reagovať

 6.    Pavol Madarasz

  14. 03. 2016, 08:19

  Kazdy sa zameriava na masy a vzdy tak trocha zavadza..... Ale, kde su bohati, ktori vedia pocitat, tj. klimatizacne jednotky, rekuperacia vzduchu a bazenova technika, ktora bezi prave ked svieti slnko v lete a bezat moze a BUDE aj ked nikto nie je doma.... a vyuzitelnost je uplne inde. Tu je priestor a nie tam, kde sa niekto vytesuje, ze nepotrebuje v podstate nic.... ... s pozdravom, Palo M.

  Reagovať

 7.    JARO MELEK

  10. 09. 2016, 22:11

  Najlacnejšou a efektívnu verziou je použite FV pre ohrev vody.Pri inštalácii ohrevu vody 2kW boli materiálové náklady cca 1600 Eur. Boli použité amorfné panely ktoré sú menej závislé na uhle dopadu slnečného žiarenia /cena okolo 1000Eur/ .Nevýhodou je väčšia plocha panelov a väčšie náklady na montážny materiál na škridlovú strechu /cca 500 Eur/. Ohrev vody je v akumulačnej nádobe 800 l. Z nádrže je ohrievaný zásobník vody a v zime aj vykurovanie. Zásobná nádrž /alebo boiler min 500 l/ zabezpečia zásobu vody aj v prípade veľkej oblačnosti na jeden až dva dni.Návratnosť by mala trvať cca 4 roky.

  Reagovať

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist