Zapojenie slnečnej elektrárne priamo do zásuvky? Teraz už bežná prax.

Vďaka možnosti zapojenia slnečnej elektrárne, tzv. mikroelektrárne „Plug & Save“ („zapoj a ušetri“) priamo do zásuvky je jej inštalácia veľmi ľahká a rýchla. Tento variant si na Slovensku získava stále väčšiu obľubu.

Vzhľadom na súčasné legislatívne podmienky je fotovoltaická mikroelektráreň vhodným riešením, ako znížiť platby za energie (Fotovoltika = nástroj na zníženie účtov za elektrickú energiu). Kľúčom je navrhnúť ich dizajn tak, aby ich výkon pokryl základnú alebo minimálnu spotrebu elektrickej energie v domácnosti.

Riešenie pre energetické úspory, technológia Omniksol umožňujúca zapojenie priamo do zásuvky

/public/fotosklad/articles/md/d/d6/d6a583e3_zapojte-si-slnecnu-elektraren-priamo-do-zasuvky.jpg

Pri správnom navrhnutí mikroelektrárne nedochádza k nežiaducim pretokom elektrickej energie do distribučnej siete a všetka vyrobená energia je spotrebovaná v domácnosti. Celý systém je modulárny a elektráreň je možné kedykoľvek rozšíriť.

Najvýkonnejšia mikroelektráreň na trhu

/public/fotosklad/articles/md/c/cf/cf4a85d5_zapojte-si-slnecnu-elektraren-priamo-do-zasuvky.jpg

Vôbec najvýkonnejšiu mikroelektráreň na napájanie domácich spotrebičov uvádza na trh spoločnosť Soleg s.r.o, zabývající se . Táto mikroelektráreň je vybavená špičkovým mikroinvertorom Omniksol M248.Fotovoltaický mikroinvertor Omniksol 248 M je najvýkonnejší mikronivertor na trhu. Ponúka špičkovú účinnosť vo výške 95,5 %. Jeho výkon 248 W umožňuje pripájať moderné solárne panely s výkonom 250 – 260 Wp. V súčasnosti sú v praxi vyskúšané riešenia s panelmi Canadian Solar, REC a Schutten. 

Ľahká inštalácia

Inštalácia nevyžaduje zvláštne nástroje ani schopnosti. Slnečnú mikroelektráreň je možné nainštalovať na šikmé strechy s rôznymi krytinami alebo na balkóny a vlastná inštalácia je veľmi jednoduchá, ako je vidieť na nižšie uvedenom inštruktážnom videu.

Po nainštalovaní nosnej konštrukcie sa pripevní mikroinvertor Omniksol 248. Následne sa podľa návodu pripevní fotovoltaický panel s výkonom 250 Wp ku konštrukcii a vykoná sa elektrické  zapojenie panelu k mikroinvertoru pomocou konektorov MC4.

Konektory sú súčasťou panelu i mikroinvertora. Pri zapojení teda nie je možné urobiť chybu.Následne stačí zapojiť mikroelektráreň priamo do zásuvky pomocou kábla (je súčasťou dodávky) rovnako, ako ste zvyknutí pripájať bežné elektrické spotrebiče.

Ideálne riešenie pre domácnosti a malé firmy – technológia Omniksol umožňujúca zapojenie priamo do zásuvky 

Slnečné mikroelektrárne sa navrhujú tak, aby ich výkon neprekračoval základnú spotrebu objektu, kde sa inštalujú. Ich hlavné uplatnenie je v objektoch, kde cez deň treba dodať za najnižšie možné náklady elektrickú energiu na pokrytie prevádzky:

- obehových čerpadiel záhradných bazénov a jazierok,

- serverov,

- klimatizácií,

- denného svietenia,

- chladiacich boxov.

Priame zapojenie do zásuvky pomocou mikroinvertorov sa uplatňuje predovšetkým v domácnostiach a menších firmách s nízkou základnou spotrebou elektrickej energie do 1 kW. V domácnostiach a firmách, kde základná spotreba presahuje 1 kW na fázu, sa odporúča využívať koncept so štandardnými striedačmi.

Distribútorom mikroelektrárne vybavenej mikroinvertorom Omniksol 248M v Českej a Slovenskej republike je spoločnosť Soleg s.r.o.

Zdroj: Soleg s.r.o.

Diskusia

 1.    Ivan Nepraš

  13. 07. 2015, 10:41

  Každému pripojeniu zdroja do distribučnej sústavy (aj pripojenie fotovoltických panelov do vlastných rozvodov je pripojenie do distribučnej sústavy) musí predchádzať Žiadosť o pripojenie (www.zsdis.sk – Výrobcovia elektriny – Ako sa pripojiť – kde v lište na pravo nájde žiadosť. Dá sa vyplniť v PC, ale nedá sa uložiť. Treba vyplniť, vytlačiť, spraviť kópiou a tak archivovať). To znamená, že aj systém s výkonom 200W, podlieha tomuto nariadeniu. Pokuta za neoprávnené pripojenie môže byť až 5 ciferné číslo bez desatinnej čiarky.

  Reagovať

 2.    Ivan Nepraš

  13. 07. 2015, 10:44

  Prečo jednoducho iba strčiť do zásuvky? Prečo nenapíšete legislatínu pravdu a to podstatné ste nedopatrením zamlčali?

  Reagovať

 3.    Čitatel

  19. 08. 2015, 11:19

  Keď to strčí do vlastnej zásuvky v byte, tak sa ešte nepripojil do distribučnej siete.

  Reagovať

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist