Najvyšší rad termokamier Fluke TiX s vynikajúcou ergonómiou

Pre rok 2015 si firma Fluke pripravila celý rad noviniek v oblasti meracích prístrojov. Jednou z nich je najvyšší rad termokamier Fluke TiX na univerzálne použitie.

Nové dva modely najvyššieho radu termokamier Fluke majú označenie TiX520 a TiX560. Kamery sú skonštruované s otočným mechanizmom, ktorý zaisťuje maximálnu možnú ergonómiu na použitie v ťažko dostupných priestoroch. Samozrejmosťou je integrácia laserového zaostrovacieho systému LaserSharp® pre veľmi ostré snímky. Vo výbave kamier nechýbajú všetky bežné komunikačné rozhrania (drôtové či bezdrôtové) a sú vybavené 5,7" dotykovým displejom (najväčší vo svojej triede) s jednoduchým a prehľadným ovládaním.

Termokamery TiX 520 a TiX560

/public/fotosklad/articles/md/a/a3/a33e7455_najvyssi-rad-termokamier-fluke.jpg

Termokamery sú osadené čipmi s rozlíšením 320 × 240 a pomocou funkcie SuperResolution® je možné získať jemné snímky s rozlíšením 640 × 480 (skutočné fyzické zvýšenie rozlíšenia). A to pri zachovaní citlivosti pod 30 mK (pri modeli Ti560) a teplotného rozsahu až do 1 200 °C (850 °C pri modeli TiX520).

Termokamery TiX 520 a TiX560

 

/public/fotosklad/articles/md/b/b2/b2d4a5c5_najvyssi-rad-termokamier-fluke.jpg

Skutočne univerzálne kamery musia podporovať pripojenie prídavných objektívov. Širokouhlý objektív je vhodný na meranie na zariadeniach, kde je potrebné zhotoviť snímku celého zariadenia, ale nie je možné ju zhotoviť štandardným objektívom, pretože nie je možné odstúpiť do patričnej vzdialenosti. Naopak, na meranie na väčšie vzdialenosti je možné použiť teleobjektív. Nové termokamery najvyššieho radu sú osadené patentovaným systémom s laserovým diaľkomerom aj so zachovaním možnosti ručného zaostrenia. Používateľ má tak plnú kontrolu nad tým najdôležitejším, čo musí vykonať správne – nad zaostrením. Tento zaostrovací systém je osadený v otočnom mechanizme, pomocou ktorého je možné zhotovovať snímky aj neprístupných častí zariadenia. Vďaka tomu je možné odhaliť aj problémy, ktoré by zostali kamerám s klasickou konštrukciou skryté.

Funkcia prelínania infračerveného obrazu s viditeľným je pri dnešných kamerách už úplným štandardom. Kamery sú preto osadené čipom na zhotovovanie viditeľných snímok vo vysokom rozlíšení (5 Mpixelov). Vďaka tomu je identifikácia presného miesta problému veľmi jednoduchá (je možné prečítať napr. popisy jednotlivých svorkovníc). Ku komfortu ovládania prispieva aj veľký 5,7" farebný dotykový displej, pomocou ktorého je jednoduché kameru ovládať. Druhým, nemenej dôležitým spôsobom ovládania je ovládanie pomocou tlačidiel umiestnených na otočnej časti s meracím systémom. Vďaka nim je možné pracovať aj v rukaviciach alebo nastavovať iba jednou rukou. Poslednou možnosťou je pri vyššom modeli TiX560 diaľkové ovládanie z obslužného softvéru.

Tým sa dostávame ku komunikačným schopnostiam kamier a ukladaniu dát. Snímky aj videozáznamy (plne rádiometrické) je možné ukladať do vnútornej pamäte zariadenia, na pamäťovú kartu, USB flash disk alebo je možné ich streamovať pomocou USB, HDMI alebo Wi-Fi do externého zariadenia. Zhotovovanie snímok môže byť aj automatické vo vopred nastavených sekvenciách, alebo po prekročení určitého nastaveného prahu. Aby bolo možné snímky správne vyhodnotiť, je nutné si k záznamom ukladať poznámky. Nemusíte samozrejme používať ceruzku a papier. Ku snímke je možné si pridať ďalšie fotografie zhotovené fotoaparátom kamery, pomocou handsfree nahovoriť presný komentár alebo zapísať textovú poznámku. Všetko je uložené v jednom súbore a v zhotovených snímkach tak máte vždy poriadok. Ako každé nové zariadenie Fluke s komunikáciou je aj nový rad kamier TiX plne začlenený do integrovaného systému Fluke Connect. O jeho prínosoch a vlastnostiach sme si povedali v minulom článku.

Použitie kamier TiX 520 a TiX560 v ťažko prístupných priestoroch

/public/fotosklad/articles/md/a/ae/ae74fc40_najvyssi-rad-termokamier-fluke.jpg

Rovnako dôležité ako samotné zhotovenie snímky je jej jednoduché spracovanie. O to sa stará univerzálny SW SmartView, s ktorého pomocou sa spracovanie snímok stane rýchlou záležitosťou. Snímky v ňom je možné jednoducho editovať, čítať poznámky a exportovať do textových editorov (napr. MS Word, OpenOffice…), pdf dokumentov, štandardných obrázkov (JPG, BMP…) alebo priamo tlačiť. Je plne integrovaný do Windows a, samozrejme, takisto ako firmvér kamier je v českom jazyku.

Kompletný popis všetkých funkcií kamier je nad rámec tohto článku. Nechajte si ich predviesť priamo na pracovisku a presvedčte sa o kvalitách tohto radu. Papierové porovnanie je jedna vec, ale priama skúsenosť je vec celkom iná.

Pre ďalšie informácie kontaktujte špecialistov spoločnosti GHV Trading, spol. s r. o., na www.ghvtrading.sk alebo na ghv@ghtrading.sk, kde vám radi poskytnú informácie nielen o tomto najvyššom rade termokamier Fluke.

 

Zdroj: GHV Trading s.r.o.

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist