Bezdrôtový merací systém Fluke ConnectTM – pracujte ako jeden tím

Mobilné komunikácie a ich prudký rozvoj v posledných rokoch výrazne premenili náš svet. Smartfóny a tablety nám umožňujú rýchly a jednoduchý prístup k informáciám všetkého druhu. Tento trend sa samozrejme prenáša z komerčnej sféry aj do sféry meracích prístrojov. Slovom revolučný sa v tejto oblasti dá bez preháňania označiť nový systém Fluke Connect od lídra v oblasti meracích prístrojov, spoločnosti Fluke.

Hlavnou myšlienkou celého systému je čo najjednoduchšie zdieľanie dát, nezávisle od toho, či ide o práve merané dáta (dáta v reálnom čase) alebo o skôr uložené merania (história). Na to využíva práve tablety a smartfóny. V nich stačí mať nainštalovaný softvér Fluke Connect a vytvorený používateľský účet (registrácia a používanie zadarmo). Jeden z používateľov založí pracovnú skupinu a pozve do nej pomocou emailu jednotlivých kolegov, s ktorými chce dáta zdieľať (správcom býva najčastejšie vedúci servisného tímu alebo používateľ s najväčšími skúsenosťami). V tejto chvíli už medzi sebou môžu používatelia komunikovať, posielať fotografie alebo živý obraz z kamery v mobilnom zariadení, uskutočňovať videohovory a to nemusí vlastniť ani jeden jediný merací prístroj Fluke!

Bezdrôtový merací systém Fluke Connect

Samozrejme, najdôležitejšie je zdieľanie dát z meracích prístrojov. Aj to je v tomto prípade veľmi jednoduché. Každý merací prístroj, ktorý je súčasťou systému Fluke Connect, je vybavený rozhraním BlueTooth (verzia 4.0) alebo WiFi. Cez neho posiela merané dáta (alebo sa cez ne nastavuje) do mobilného zariadenia, ktoré je pripojené prostredníctvom internetu k úložisku Fluke Cloud. Vďaka tomu má každý používateľ (člen skupiny) možnosť vidieť tie isté dáta, ktoré sú zobrazené na vašom mobilnom zariadení v reálnom čase. Nemusí ísť na miesto merania, aby mal kompletný prehľad. Vyhodnotiť situáciu môže na diaľku. 

Na neskoršie vyhodnotenie je možné dáta ukladať priamo do vzdialeného úložiska. Ak v čase ukladania nie je k dispozícii pripojenie na internet, tak si softvér meranie dočasne uloží do mobilného zariadenia a hneď ako sa pripojenie znovu nadviaže, tak meranie automaticky uloží na server. Jednotlivé merania je možné zaraďovať pod rôzne zariadenia (motor, rozvádzač…), ku ktorým je možné priradiť popis alebo aj fotografie. Jednotlivé merania sa dajú potom identifikovať aj pomocou vložených hlasových, alebo textových poznámok a pracovných príkazov. Tieto poznámky je možné kedykoľvek neskôr prečítať alebo prehrať. Ďalšou výhodou cloudového úložiska je, že skôr namerané dáta sú kedykoľvek k dispozícii. Je možné porovnať práve merané hodnoty so skôr nameranými hodnotami priamo na mieste merania. 

Celý systém je vďaka svojej rozsiahlosti veľmi univerzálny. Aktuálne je súčasťou systému viac než 25 rôznych prístrojov. Pripojiť tak je možné dáta z termokamier, digitálnych multimetrov, meračov izolácie, kalibrátorov, testerov vibrácií alebo modulov vyvinutých špeciálne pre tento systém (moduly označené v názve FC). Niektoré z nich sú úplne nové modely a niektoré už mnoho používateľov dlhší čas vlastní (napr. špičkový prenosný multimeter Fluke 289 pripojíte pomocou jednoduchého prevodníka rozhrania). 

Fluke 289 s prevodníkom rozhrania komunikujúci s Apple iPhone 

A systém sa bude naďalej rozrastať. Nové prístroje vybavené komunikačným rozhraním sa od počiatku vyvíjajú ako súčasť tohto systému.

Vybrané prístroje systému Fluke Connect

Systém si je možné jednoducho vyskúšať. Softvér pre mobilné aplikácie je na stiahnutie na GooglePlay a App Store celkom zadarmo. Pri registrácii získate 5 GB voľného priestoru na ukladané dáta a poznámky (prenos aj uložené dáta sú šifrované na najvyššej dostupnej úrovni). Podmienkou inštalácie je mobilné zariadenie s iOS 7 a vyšším (iPad, Apple iPhone 4x a novšie) alebo s Android 4.3 a vyšším (zariadenie musí byť vybavené rozhraním Bluetooth 4.0 Low Energy).

Nielen tento systém bude možné vidieť a vyskúšať na veľtrhu Ampér 2015 – Hala P, stánok P 4.18.

Ďalšie podrobnosti nájdete aj na stránkach spoločnosť GHV Trading, spol. s r. o., na www.ghvtrading.cz alebo na http://youtu.be/HQhlUGsYQmE.

Ing. Jan Kančo, GHV Trading, spol. s r. o.

 

Zdroj: GHV Trading s.r.o.

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist