Najväčšie svetové pivovary budú vyrábať solárne pivo

Popredné svetové skupiny vyrábajúce pivo hľadajú cestu, ako vyrábať čistú a lacnú elektrinu. Hlavnou voľbou sú pre nich najmä fotovoltické panely na strechách svojich výrobných komplexov. Ďalšou alternatívou je nákup výhradne elektriny, ktorú vyrábajú obnoviteľné zdroje energie.

 Krannich Solar

Pivovar s najväčšou solárnou elektrárňou v USA

Druhý najväčší výrobca piva v Spojených štátoch, firma MillerCoors, postavil v roku 2016 v jednom zo svojich pivovarov solárnu elektráreň s výkonom 3,2 MWp. Tá mu pomôže zaistiť až 40 % celkovej spotreby elektriny.

Pri vybudovaní 3,2 MW solárnej elektrárne vyberalo vedenie MillerCoors spomedzi svojich ôsmich pivovarov. Nakoniec zvíťazila prevádzka v juhokalifornskom meste Irwindale, ktorá zamestnáva 500 ľudí a vyrobí 7 miliónov prepraviek piva ročne. No čo je hlavné, slnko tu žiari dlhšie a intenzívnejšie po väčšinu roka.

Elektrina vyrobená v pivovare MillerCoors v Irwindale sa využíva na ohrievanie, chladenie a pasterizáciu piva. Ročne vyrobí elektráreň okolo 5 840 MW. Ide o najväčšiu solárnu elektráreň, akou sa nemôže pochváliť žiadny pivovar v USA a pravdepodobne ani vo svete. A tiež je jeden z mála, ktorý môže povedať, že vyrába pivo vďaka slnku.


Budweiser chce iba zelenú energiu

Najväčší svetový výrobca piva Budweiser plánuje, že do desiatich rokov bude vyrábať pivo iba z energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov. Na začiatku marca 2017 Anheuser-Busch predstavil svoj energetický plán, ktorého hlavnou podstatou je 100 % prechod na energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2025.

Spoločnosť sa tak do budúcnosti zaviazala nakupovať zhruba 6 terawattov hodín elektrickej energie ročne z obnoviteľných zdrojov. V tejto súvislosti riaditeľ firmy Carlos Brito poukázal, aký vplyv má už dnes zmena klímy na výrobu piva po celom svete.

Budweiser považuje prechod k šetrnej energii za spoločenskú povinnosť. Spoločnosť však súčasne zdôrazňuje, že tento prechod dáva firme aj ekonomický zmysel a je výhodný pre podnikanie. Firma tak bude rozširovať aj svoju výrobnú kapacitu solárnych panelov, a to hlavne v krajinách, ako je Argentína, Brazília, Južná Afrika alebo India.


Obrázok-zdroj: Krannich Solar

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist