ČEZ chystá výstavbu rýchlonabíjacích staníc pro elektromobily s využitím batérií

Spoločnosť ČEZ vidí veľkú perspektívu v elektromobilite a akumulácii energie. Okrem výstavby rýchlonabíjacích staníc spoločnosť tiež začína v Česku budovať i najväčšiu sieť fotovoltických carportov, ktoré budú vyrábať a skladovať solárnu energiu na nabíjanie elektromobilov.

 BMW

Redakcii portálu www.solarninovinky.cz to potvrdil Tomáš Chmelík, manažér útvaru čistej technológie ČEZ, ktorý vystúpil počas 17. energetického kongresu v Prahe, ktorý sa uskutočnil v dňoch 4. – 5. apríla 2017.


Dôraz na novú infraštruktúru

Elektromobilita v Česku je stále zatiaľ na samom začiatku. Podľa Chmelíka tu jazdí cca 1 300 elektromobilov, napriek tomu však pre ČEZ elektromobilita predstavuje v budúcnosti veľký obchodný potenciál.

ČEZ sa chystá výrazne rozšíriť počet rýchlonabíjacích staníc pre vozidlá s elektrickým pohonom a dobíjacími batériami. Do roku 2018 má byť postavených 42 rýchlonabíjacích staníc, v súčasnosti ich funguje 27. Celkový rozpočet počíta so sumou 2,3 milióna eur (62,5 milióna korún).

ČEZ v rámci projektu elektromobilita prevádzkuje rýchlonabíjacie stanice dodávané spoločnosťou ABB ČR. K ich štandardnej výbave patria prípojky s jednosmerným prúdom (DC) a nabíjacími konektormi CHAdeMO a CCS, ktoré umožňujú proces nabíjania s výkonom až 50 kW. To umožní nabiť až 80 percent kapacity akumulátora za 20 až 30 minút.


Najväčšia sieť fotovoltických carportov

ČEZ v poslednom čase stavil na inovácie. Nedávno ponúkol domácnostiam s fotovoltickou elektrárňou možnosť vyskúšať si akumulátor na uskladnenie vyrobenej energie na neskoršiu spotrebu.

V tomto roku spoločnosť ako prvá v regióne východnej Európy začína v Česku stavať sieť 10 fotovoltických carportov. Ide o prístrešky osadené solárnymi panelmi, ktoré budú vyrábať solárnu energiu a skladovať ju v akumulátoroch. Solárna energia bude slúžiť na nabíjanie elektromobilov.

„Jedna zo spoločností holdingu ČEZ ESCO pripravuje nový projekt fotovoltických carportov s využitím akumulácie energie a wallboxov. Ide o veľmi zaujímavý koncept na pomalé dobíjanie elektromobility vo vybraných lokalitách ČR. Súčasne ide o jeden z nových produktov, ktorý spoločnosť ponúka,“ povedal Chmelík.

V rámci pilotného projektu mieni ČEZ ESCO otestovať aj akumuláciu energie vo veľkých batériách na potreby elektromobility.

„Akumulácia energie pre elektromobilitu môže zohrať aj rozhodujúcu úlohu pre optimalizáciu pripojenia zariadení do distribučnej sústavy. V rámci jednej lokality chceme vyskúšať kombináciu rýchlonabíjania elektromobilov a väčšiu akumuláciu. Zámerom je otestovať, ako sa taký systém bude správať a aké parametre bude dosahovať, aby to komerčne dávalo zmysel,“ dodal Chmelík.


Šance pre zmysluplnú akumuláciu energie

Z dlhodobého hľadiska je zameranie sa ČEZu na elektromobilitu rozhodne dôležité. S rozvojom elektromobility v Česku porastie spotreba elektriny, a to pomerne výrazne.

„Rýchlodobíjacie stanice sami staviame, financujeme a sami ich tiež prevádzkujeme. Do budúcnosti chceme dobíjacie stanice využiť na ponuku komerčných produktov,“ vyhlásil Chmelík počas svojej prezentácie na energetickom kongrese.

Podľa Chmelíka existuje veľký potenciál na využitie akumulátorov elektrických vozidiel na skladovanie energie. A to platí pre funkčné batérie v elektromobiloch, ale aj pre sekundárne batérie z elektromobilov, ktoré sa už ďalej nebudú používať v elektromobiloch.


Obrázok-zdroj:  BMW

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist