Zaistí umelý ostrov energetickú sebestačnosť pre 80 miliónov Európanov?

V Severnom mori má vzniknúť sústava tisícok veterných turbín a solárnych panelov, ktoré by boli schopné dodávať energiu až 80 miliónom Európanov. Centrom tohto energetického kolosu sa má stať umelo vytvorený ostrov s vlastným prístavom a pristávacou dráhou.

 Energenet SA

Projekt s výkonom 50 jadrových elektrární Temelín

Umelý ostrov obklopený turbínami a panelmi by sa mal v budúcnosti objaviť v piesčine Dogger Bank. Tá sa nachádza v Severnom mori zhruba 100 kilometrov od východného pobrežia Anglicka. More je tu hlboké len 16 – 36 metrov. To je až o 20 metrov menej než v iných častiach.

Cieľom projektu, na ktorom sa podieľajú Holanďania, Dáni a Nemci, je vybudovať v Severnom mori gigantickú sieť veterných elektrární, ktoré dosiahnu porovnateľný výkon ako 50 jadrových elektrární Temelín. Celá sústava dosiahne za ideálnych podmienok výkon 70 000 až 100 000 MW. Na porovnanie, česká jadrová elektráreň Temelín dosahuje 2 133 MW. 

Energiu vyrobenú na ostrove a v jeho okolí budú potom do Európy dopravovať podmorské káble. Okrem Veľkej Británie odtiaľ elektrina poputuje napríklad do Nemecka, Dánska, Holandska alebo Belgicka. Turbíny a panely by mali zaistiť energiu až pre 80 miliónov Európanov.


Podpis dohody tento týždeň

Podľa autorov projektu by sa veterné turbíny a solárne panely mohli vhodne dopĺňať. Počas dlhých letných dní by sa mohol naplno využiť potenciál panelov, v zime, keď vraj viac fúka, by sa pre zmenu naplno roztočili turbíny.

Ambiciózny projekt chce spoločne uskutočniť dvojica, respektíve trojica štátnych firiem, ktoré aj vo svojich domovinách prevádzkujú prenosové sústavy: dánska Energinet.dk, holandská TenneT TSO B.V. a jej sestra TenneT TSO GmbH, pôsobiaca v Nemecku. 

Spoločnú dohodu podpíšu 23. marca 2017 v Bruseli za prítomnosti Maroša Šefčoviča, ktorý v Európskej komisii zodpovedá za energetickú úniu. Projekt by totiž po dokončení (plánovanom niekedy v rokoch 2030 – 2050) mohol EÚ uľahčiť jej boj s oxidom uhličitým.

„Tento projekt môže výrazne prispieť k tomu, aby bol zdroj energie pre severozápadnú Európu úplne obnoviteľný,“ povedal Mel Kroon, výkonný riaditeľ spoločnosti TenneT. „Pobrežný vietor v posledných rokoch dokazuje, že je stále konkurencieschopnejším zdrojom energie. Musíme sa zamerať na ďalšie zlacňovanie prenosu a distribúcie elektriny,“ dodáva Peder Ostermark Andreasen, riaditeľ spoločnosti Energinet.dk.


Obrázok-zdroj: Energenet SA

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist