Nemci spustili projekt „umelého“ slnka. Chcú vyrábať vodíkové palivo

Nemeckí výskumníci z Centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) minulý týždeň oficiálne začali projekt Synlight. Cieľom tohto projektu je vytvoriť najväčšie umelé slnko, ktoré umožní praktický výskum v oblasti výroby vodíkového paliva pomocou solárnej energie.

 Synlight

Výroba vodíka zo slnka

Necelých 19 kilometrov od Kolína nad Rýnom v malom meste Julich sa minulý štvrtok rozsvietilo najväčšie umelé slnko sveta. Tvorí ho 149 xenónových výbojok, ktoré vytvárajú svetlá s intenzitou, ktorá je 10 000-krát silnejšia než súčasná intenzita slnečného žiarenia na zemi.

Vďaka projektu Synlight je možné simulovať solárne žiarenie a dosiahnuť teploty prevyšujúce 3 500 stupňov Celzia. Synlight má pomôcť vedcom preskúmať možnosti výroby vodíkového paliva zo slnečného žiarenia. Podľa DLE chce tak nemecká vláda prispieť k prechodu na šetrnejšie zdroje energie.

Celkové výdavky na projekt Synlight dosiahnu 3,5 milióna eur. „Obnoviteľné zdroje energie budú v budúcnosti predstavovať hlavný pilier dodávok energie. Palivá, pohonné hmoty a horľaviny získané pomocou solárnej energie ponúkajú obrovský potenciál na dlhodobé skladovanie a výrobu chemických látok a znižovanie emisií oxidu uhličitého,“ uviedol Karsten Lemmer, člen predstavenstva DLR.


Veľké uplatnenie

V rámci projektu budú obrovské reflektory odrážať slnečné žiarenie (podobne ako súčasné koncentrátorové solárne elektrárne) s cieľom vyvolania reakcie, ktorá uvoľní vodík z vodnej pary.

Nemeckým vedcom z inštitútu DLR sa už pred niekoľkými rokmi podarilo vyrobiť vodík pomocou solárnej energie, ale v oveľa menšom meradle. Pomocou projektu Synlight sa vedci usilujú o priemyselné použitie takejto technológie. 

Vodíkové palivo by mohlo v budúcnosti nájsť uplatnenie nielen v automobilovej, ale aj v leteckej doprave. Vodík sa považuje za palivo budúcnosti, pretože pri jeho použití nevznikajú škodlivé emisie.


Obrázok-zdroj: Synlight

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist