Novým šéfom ÚRSO má byť Ľubomír Jahnátek

Komisia MH SR odporučila do čela nezávislého regulačného úradu poslanca Smeru-SD Ľubomíra Jahnátka. Jahnátek pôsobil v rokoch 2006 až 2010 ako minister hospodárstva. V nasledujúcej vláde Roberta Fica (2012-2016) získal funkciu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

 URSO

Nezávislý expert

Minister hospodárstva Peter Žiga sa stotožnil s výberom výberovej komisie. „Urobili sme všetko, čo sa dalo v rámci transparentnosti výberu. Ten výber bol avizovaný dlhodobo dopredu. Prihlásili sa nám štyria kandidáti. Ja som zriadil nad rámec zákona komisiu na posudzovanie kandidátov. Výsledok je, že odporučila na post šéfa regulačného úradu pána Jahnátka. Myslím si, že sa stotožním s týmto návrhom a navrhnem ho na budúci týždeň na vládu. Podľa mojich informácií z tých štyroch kandidátov jasne vyčnieval,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Žiga.

Minister je presvedčený, že Ľubomír Jahnátek bude dostatočne nezávislým predsedom ÚRSO. „V prvom rade pán Jahnátek nie je členom strany a zároveň chcem povedať, že tá jeho nominácia prišla zo strany asociácie zamestnávateľských zväzov, takže neprišla zo strany vlády alebo ministerstva. Keď sa komisia zložená zo zamestnávateľov a zástupcov samospráv ujednotili na tomto kandidátovi jednohlasne, tak nemám dôvod spochybňovať jej rozhodnutie,“ konštatoval Žiga.

Výhrady proti kandidatúre Ľubomíra Jahnátka nemá ani minister vnútra Robert Kaliňák. „Myslím si, že patrí medzi najväčších odborníkov v tejto oblasti. Ja sa na to veľmi teším,“ povedal Kaliňák, podľa ktorého bude Jahnátek nezávislým predsedom regulačného úradu, aj keď v súčasnosti nie je apolitický.

V minulosti pôsobil na výkonných a kontrolných pozíciách vo viacerých firmách, ktoré podnikajú v chemickom priemyslu. Do roku 1992 až do roku 2005 šéfoval spoločnosti Plastika Nitra.


Jahnátka do funkcie vymenuje vláda

Medzi kandidátmi, ktorí sa prihlásili do výberového konania, boli podľa našich informácií aj Ľubomír Blaško, ktorý v minulosti pôsobil v rámci SPP, Jozef Legény, zo skúsenosťami napríklad z Veolie, aj súčasný zastupujúci predseda ÚRSO Miroslav Čelinský.

Podľa novelizovaného zákona o regulácii, ktorý sa stal účinným, Jahnátka do funkcie oficiálne vymenuje vláda. Najbližšie rokovanie bude budúci utorok 4. júla.

Opoziční poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO považujú nomináciu Ľubomíra Jahnátka za škandalóznu. „Šéf ÚRSO by mal byť zo zákona nezávislý. Nezávislosť tohto úradu pod vedením poslušného straníka bude tým pádom minulosťou,“ uviedol poslanec Eduard Heger.


Obrázok-zdroj:   URSO

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist