Kvôli nadbytku výrobných kapacít krachujú ďalší výrobcovia solárnych panelov

Ochranné antidumpingové opatrenia proti dovozu lacných čínskych panelov do USA ani vynikajúca kondícia amerického solárneho trhu nepomohli odvrátiť krízu spoločnosti Suniva, ktorá je jedným z najväčších výrobcov solárnych panelov na americkom kontinente. Spoločnosť Suniva oznámila pred 2 týždňami insolvenciu.

  Trina Solar

Nízke ceny ničia výrobcov solárnych panelov 

V minulom roku došlo až k 30 % prepadu veľkoobchodných cien solárnych panelov. Mnoho výrobcov je nútených predávať svoj tovar s minimálnymi maržami, alebo dokonca so stratou. Niektoré firmy obmedzujú výrobu, redukujú náklady a tiež prepúšťajú zamestnancov. Iné zasa bankrotujú.

Okrem amerického výrobcu panelov Suniva oznámil nedávno insolventnosť aj nemecký výrobca inteligentných panelov AEG Power Solutions (AEG). V súčasnosti AEG prechádza fázou reštrukturalizácie.

V dôsledku finančných problémov spoločnosť prerušila výrobu a prepustila väčšinu svojich zamestnancov v Nemecku. Správca konkurznej podstaty AEG teraz hľadá pre spoločnosť nového investora.


Veľký konkurenčný tlak

V tomto roku sa má zvýšiť výrobná kapacita najväčších čínskych výrobcov solárnych panelov až o 25 %. Tomu však nezodpovedá očakávaný rast globálneho dopytu po solárnych paneloch, ktorý sa tento rok zvýšil iba cca o 10 %.

Kvôli kolapsu cien solárnych článkov a panelov, a najmä nadbytku výrobných kapacít je pre amerických a európskych výrobcov panelov veľmi ťažké obstáť vo veľkom konkurenčnom boji.

Poslednou obeťou tohto boja je bankrot amerického výrobcu panelov Suniva, ktorý nebol schopný splácať dlhy svojim veriteľom, ktorým je dlžný až 50 miliónov USD. Paradoxne, na krachu spoločnosti Suniva môže prerobiť i čínsky solárny gigant Schunfeng, ktorý vlastní 63 % akcií Suniva.

„Dôvodom platobnej neschopnosti spoločnosti je obrovský príval lacných ázijských panelov do USA. Mnohí výrobcovia obchádzajú nariadené antidumpingové opatrenia na dovoz lacných solárnych panelov do USA z Číny. Preto žiadame americkú vládu o rozšírenie antidumpingových opatrení,“ vyhlasuje Suniva v žiadosti o ochranu pred insolventnosťou.


Solyndra a SunEdison ako precedens

Suniva nie je rozhodne prvý americký výrobca panelov, ktorý neobstál v tvrdej konkurencii. Najznámejším príkladom nepriaznivého trendu je bankrot kalifornského výrobcu solárnych panelov Solyndra v roku 2011. Ten nasledoval podobne zamerané americké spoločnosti Evergreen Solar a SpectraWatt.

Pred rokom zbankrotoval najväčší americký prevádzkovateľ solárnych a veterných elektrární SunEdison. V roku 2015 sa považoval za najväčšieho výrobcu zelenej energie na svete. Jeho trhová hodnota vtedy dosahovala desať miliárd dolárov. Spoločnosť dokonca plánovala výrobu vlastných solárnych panelov.

Americký gigant SunEdison viedol v minulých rokoch veľmi agresívnu stratégiu akvizícií, čo firmu zaťažilo dlhom takmer 12 miliárd dolárov (290 miliárd korún). Kvôli vysokej zadlženosti a platobnej neschopnosti SunEdison pred rokom požiadal o súdnu ochranu pred veriteľmi.

Dôvodom problémov mnohých výrobcov panelov je súčasný stav trhu, kde je výrazný prebytok ponuky nad dopytom v dôsledku nadmerných výrobných kapacít solárnych panelov. Bezkonkurenčné ceny solárnych panelov diktujú čínski producenti. Tí od svojej vlády dostávajú na výrobu miliardové subvencie, prípadne veľmi lacné pôžičky. Zároveň majú lepší prístup k firmám, ktoré im lacno dodávajú potrebné súčiastky.

Čínski výrobcovia generujú v súčasnosti 80 percent všetkých globálnych tržieb v odvetví. V rebríčku desiatich najväčších výrobcov solárnych panelov ich deväť pochádza z Číny a Tai-wanu.


Obrázok-zdroj: Trina Solar

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist