Analytici: Svetovú fotovoltiku čaká tento rok ďalší boom vďaka klesajúcim cenám panelov

Dopyt po nových fotovoltických elektrárňach (FVE) v roku 2017 dosiahne nový rekord vo výške 85 GW. Tvrdia to analytici americkej spoločnosti GTM Research. K podobnému odhadu dospeli tiež analytici spoločnosti IHS Markit, BNEF a EnergyTrend, ktorí tento rok svetovej fotovoltike prisudzujú rast vo výške 79 GW.

 Conergy

Hlavní lídri

K hlavným fotovoltickým trhom sveta bude tento rok patriť Čína, USA, Japonsko a India. Analytici firmy GTM Research očakávajú, že India v tomto roku v zavedenom výkone nových fotovoltických elektrární pokorí po prvý raz v histórii Japonsko.

Hlavným svetovým fotovoltickým trhom v tomto roku zostane rovnako ako v posledných dvoch rokoch Čína. „Bude to opäť Čína, ktorá bude udávať tón vývoja svetovej fotovoltiky,“ tvrdí IHS Markit vo svojej analýze.

V roku 2016 sa v Číne zaviedlo rekordných 34 GW nových fotovoltických inštalácií. Tento rok sa však významní analytici nezhodnú na tempe ďalšieho vývoja fotovoltiky v Číne. Podľa GTM Research sa v tomto roku v Číne postaví až 30 GW nových fotovoltických inštalácií. Analytici IHS Markit sa, naopak, domnievajú, že čínsky trh oslabí z minuloročných 34 GW na 26 GW.


Konsolidácia a pokles cien panelov

Štyri najväčšie svetové trhy budú predstavovať cca 75 % svetového dopytu po nových fotovoltických inštaláciách v roku 2017. „Tempo koncentrácie vývoja fotovoltiky na hlavných trhoch je počas posledných 7 rokov bezprecedentné,“ uvádza sa v reporte GTM Research.

Analytici GTM Research očakávajú ďalší pokles cien solárnych panelov v roku 2017. Hlavným dôvodom je zavedenie tržných aukcií a ďalší rast výrobných kapacít vo svete. „Ceny komponentov budú pokračovať v ďalšom páde, a to najmä na hlavných svetových trhoch,“ tvrdia analytici GTM Research.

V minulom roku poklesli ceny solárnych panelov v Číne o 30 %. Mnohí výrobcovia preto vyrábajú panely s minimálnym ziskom či na hranici rentability.


Obrázok-zdroj: Conergy

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist