Reportáž: Ako sa vyrábajú špičkové solárne panely bez hrozby „antidumpingu“?

Od roku 2012 spoločnosť AUO Solar vyrába v Brne špičkové solárne panely, ktoré sa exportujú do celého sveta. Budú tento rok hitom skôr mono- alebo polykryštalické panely? V akých podmienkach prebieha výroba panelov? Na aké novinky sa môžeme tento rok tešiť?

 solsol

Do továrne na výrobu panelov AUO Solar je pre verejnosť VSTUP zakázaný. Našej redakcii trvalo takmer 2 roky, než od korporátneho vedenia dostala výnimku, na základe ktorej mohla nahliadnuť do výrobných priestorov. Z návštevy prinášame nižšie uvedenú reportáž.


Továreň na panely, ktorú poháňa slnko

Továreň na výrobu solárnych panelov AUO Solar v Brne je v mnohých ohľadoch unikátna. V súčasnosti ide o najväčší výrobný závod v Českej republike, kde sa ročne vyrobí takmer 800 000 fotovoltických panelov s kapacitou cca 200 MW. V priebehu posledných 5 rokov sa v továrni vyrobilo viac než 1 600 MWp panelov.

Na českom a slovenskom trhu tieto panely distribuuje spoločnosť SOLSOL s.r.o.

Spoločnosť AUO Solar, ktorá fabriku v Brne vlastní, patrí k najväčším svetovým spoločnostiam v oblasti elektroniky. Okrem solárnych panelov vyrába najmä TFT-LCD displeje (známe pod značkou BenQ). Jej obrat v roku 2014 dosiahol 12,9 miliardy amerických dolárov.

V súčasnosti AUO Solar v Českej republike zamestnáva viac než 200 pracovníkov. Okrem Českej republiky má AUO Solar ďalšie továrne na Taiwane, USA a tiež vo Francúzsku.

AUO Solar kladie veľký dôraz nielen na špičkovú kvalitu svojich výrobkov, ale tiež na ekologický prístup vo svojom podnikaní. Toto je dôvod, prečo sa na streche brnianskej továrne nachádza strešná fotovoltická elektráreň s výkonom 250 kWp. Všetka výroba solárnej energie pokrýva (čiastočne) vlastnú spotrebu fabriky.


Prísne testovanie a špičkové know-how

AUO Optronics ako jeden z mála svetových výrobcov vyrába kremíkové ingoty, články aj panely. Vďaka celému výrobnému reťazcu spoločnosť garantuje nezávislosť a zaisťuje trvalú kvalitu svojich produktov.

Výroba solárnych panelov v brnianskej fabrike je z veľkej časti celkom automatizovaná. V továrni sme videli celý rad špičkových robotov, ktoré osádzali a pripájali solárne články do panelov. Všetky procesy prebiehajú v čistých priestoroch, aby nedochádzalo k nežiaducej kontaminácii prachom.

Oveľa viac pracovníkov možno zahliadnuť na konci výrobnej linky, kde sa všetky panely kontrolujú a tiež testujú. Okrem vlastnej klimatickej komory sa fotovoltické panely AUO pravidelne testujú v špičkových zahraničných laboratóriách. V testoch sa kladie dôraz na overenie výkonnosti a trvalosti produktov.

Oproti medzinárodne uznávaným štandardom (tzv. požiadavky IEC testov) sa interné panely AUO Solar testujú v súlade s pravidlami až trojnásobne požadovaných hodnôt. Vďaka zvýšeným nárokom na testovanie v drsných poveternostných podmienkach môže spoločnosť ponúknuť svojim zákazníkom nielen dobrú kvalitu, ale aj nadštandardné garancie výkonu a dlhodobú spoľahlivosť.


Panely bez PID a s najvyššími zárukami

Každý solárny panel podlieha tzv. degradácii, čo je proces zníženia výkonu v priebehu času. Jednou z príčin degradácie je riziko PID

PID (potenciálna indukovaná degradácia alebo tzv. vysokonapäťový stres) môže v dôsledku medzivrstvovej polarizácie viesť až k nenávratnej degradácii kremíka vo fotovoltických paneloch vplyvom rozdielu potenciálov voči zemi. Spôsobuje nevhodnú polarizáciu nábojov FV článkov, v jej dôsledku článok nie je schopný dodávať elektrický prúd.

Jedným z testov, ktorým panely AUO Optronics podliehajú, je odolnosť proti PID. Vďaka vynikajúcej kvalite a celkovému spracovaniu sú panely AUO radu SunForte úplne odolné proti PID na úrovni tzv. „diamantového levelu“. To podčiarkuje až 25-ročná produktová záruka na tieto panely.


Novinky pre tohtoročný trh

V súčasnosti sa vo fabrike AUO Optronics v Brne vyrábajú najmä konvenčné poly- a monokryštalické panely v pomere 1 : 1. Ako špecialitu firma dodáva tzv. AC panely so zabudovaným mikromeničom.

Priaznivci strešnej fotovoltiky v Českej republike sa už čoskoro dočkajú nových veľmi výkonných panelov SunForte, ktoré budú vybavené technológiou tzv. 5 busbar (5-pásková zbernica) s článkami typu PERC. Táto technológia patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo je k dispozícii na trhu. Panely budú už čoskoro (na konci mája) predstavené na veľtrhu InterSolar.

Vďaka spoločnosti SOLSOL s.r.o. majú zákazníci zaistené okamžité skladové zásoby a rýchlu logistiku. Mnohí zákazníci uvítajú nadštandardný servis vrátane riešení možných reklamácií a záruk od spoločnosti priamo z Českej republiky. Okrem výborného pomeru medzi výkonom a cenou dostávajú zákazníci panely, ktoré nepatria pod tzv. „anti-dumping“ uvalený na čínskych výrobcov, ktorí dovážajú svoj tovar do EÚ.


Obrázok-zdroj:  SOLSOL s.r.o. 

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist