Koľko stojí strešná fotovoltaická elektráreň? Prehľad cien strešných fotovoltaických elektrární na základe prieskumu slovenských a českých firiem.

Pripravili sme si pre vás prehľadné tabuľky, koľko stojí strešná fotovoltaická elektrárneň s najčastejšie inštalovaným výkonom.

Prvým krokom pri inštalácii a prevádzkovaní strešnej fotovoltaickej elektrárne je finančná analýza. Kompletnú fotovoltaickú inštaláciu tvoria: fotovoltaické panely, invertor, nosná konštrukcia, ochranné prvky a kabeláž, a tiež cena montáže a projektu.	/public/fotosklad/articles/md/2/23/23f8a6c8d_kalkulacka-navratnosti.png

V závislosti od celkovej investície sú ceny jednotlivých súčastí stanovené percentuálnym podielom celkovej investície. Hlavným nákladom sú vždy fotovoltaické moduly, ich cena sa pohybuje od 38 %, predovšetkým však tvoria viac ako polovicu celkových nákladov inštalácie. Tendencie ukazujú, že väčšie inštalácie majú väčší percentuálny podiel ceny panelov na celkovej cene.

Pre porovnanie v tabuľkách pod článkom uvádzame orientačné ceny jednotlivých súčastí inštalácie vrátane percentuálnych podielov určujúce finálnu cenu celej inštalácie. Dáta sú zhrnuté podľa veľkosti inštalácie, od najmenších inštalácií na strechách – 2 kW, ďalej 3,5 kW, 5 kW, 10 kW, 20 kW, 40 kW. Pozrite sa, koľko stojí strešná fotovoltaická elektráreň.  


 

 

Zdroj: SOLARNENOVINKY.SK

Diskusia

 1.    fotovoltaik

  14. 03. 2015, 21:59

  Počítejme tedy, že zajímavá investice je to v návratnosti max. do 10 let. Oproti sazbě D56d (tepelné čerpadlo) v ČR vychází, že maximální náklady na 1 kWp musí být zhruba 24-25 tis. Kč, počítáme li s výrobou z 1 kWp asi 1 MWh za rok. Dále je nutné vše účelně spotřebovat A NEPLATIT ŽÁDNÉ VÝPALNÉ distributorovi (ať už je definováno jakkoli). Pokud je tedy u typické elektrárny pro RD 5 kWp cena za 1 kWp rovna 1345 EUR =40 tis. Kč, tato instalace se nikomu NEVYPLATÍ a znamená to pouze jediné: Solární byznys je bez dotací minimálně v ČR nenávratný a tudíž nadobro mrtvý. Investice do tepelného čerpadla, tak aby byla přiznána sazba D56d, je už totiž zpravidla nižší, než do fotovoltaiky. A tudíž se vyplatí tepelné čerpadlo a ne fotovoltaika

  Reagovať

 2.    Karol

  16. 03. 2015, 18:53

  V clanku mi nesedi pocty. Tabulky jsou site horkou jehlou a mnohdy vychazi ocividne nesmysly matouci ctenare.

  Reagovať

 3.    Bk

  17. 03. 2016, 10:28

  možno trápna otázka, ale ceny sú vrátane DPH?

  Reagovať

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist