FENIX predstaví nový koncept energeticky úspornej budovy s akumulátormi na svetovej výstave v Astane

Česká spoločnosť FENIX predstaví nový koncept administratívnej budovy v nízkoenergetickom štandarde v roku 2020 (nZEB) na svetovej výstave EXPO Astana 2017. Táto unikátna budova je okrem iného vybavená solárnymi panelmi a akumulátormi energie.

 Fenix Group

V rámci projektu nZEB spoločnosť FENIX prezentuje svoju víziu „modernej budovy ako aktívneho prvku energetickej sústavy“. Za tento projekt dostala už spoločnosť tento rok významné ocenenia – Cenu za environmentálny čin roka v energetike a Stavba roka 2016 Olomouckého kraja.


Prvé poznatky

V júni 2016 spoločnosť FENIX spustila pilotný projekt nZEB, v rámci ktorého uviedla do prevádzky nové administratívne centrum. Vďaka hybridnej fotovoltickej elektrárni (kombinuje solárne panely s veľmi kvalitnými akumulátormi) a veľmi dobrému plášťu budova vyšla ako mimoriadne úsporná. Spĺňa všetky požiadavky i na budovu s takmer nulovou spotrebou a súčasne je zaradená do triedy A (tak pre celkovú, ako aj pre neobnoviteľnú energiu).

Budova administratívneho centra je tiež vybavená sálavými tepelnými systémami, ktoré vyrába firma FENIX. Táto technológia rýchlo a účinne reaguje na aktuálnu situáciu v každom priestore a plne využíva tepelné zisky (technika, ľudia, osvetlenie).

Doterajší priebeh naznačuje, že celková ročná spotreba elektrickej energie objektu bude nižšia ako predpokladaná, a to i napriek tomu, že tohtoročná zima bola teplotne významne pod normálom. Priebeh prevádzky preukázal, že uvedený koncept zaisťuje 100 % využitie vlastnej vyrobenej energie z hybridnej fotovoltickej elektrárne v objekte.


Prezentácia budovy v zahraničí

FENIX svoju novú víziu o energeticky úspornej budove predstaví tento rok aj na svetovej výstave EXPO Astana 2017 ako jeden z desiatich českých exponátov s hlavnou témou „Dômyselnosť riešení“. Téma svetovej výstavy EXPO Astana 2017 je „Energia budúcnosti“ a nosnou témou expozície Českej republiky je „Dômyselnosť riešení“.

„Je pre nás veľkou poctou, že sa naša vízia prebojovala medzi 10 najvýznamnejších exponátov, ktoré tu bude Česká republika prezentovať. Srdečne vás týmto pozývame na návštevu expozície Českej republiky, kde vás radi oboznámime s naším konceptom,“ uvádza spoločnosť na svojom webe.


Viac informácií týkajúcich sa novej vízie FENIX a svetovej výstavy EXPO Astana 2017 nájdete tu.


Obrázok-zdroj:  Fenix Group

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist