Prvé lacné perovskitové články, ktoré sú stabilné dlhšie než rok

Výroba elektriny zo slnka sa neustále zlacňuje. Skutočný prelom vo výrobe solárnej energie však môžu priniesť nové perovskitové solárne články, ktoré vyvinuli vedci zo švajčiarskeho inštitútu Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFEL).

 EPFEL

Článok so životnosťou vyše 10-tisíc hodín 

Až do súčasnosti perovskitové články nemali dlhú životnosť. Švajčiarskym vedcom z EPFEL sa však podarilo vyvinúť solárny článok, ktorý fungoval dlhšie než 10-tisíc hodín a vykazoval účinnosť premeny energie 12,7 percenta.

Perovskity disponujú kryštalickou štruktúrou, oxidom titaničito-vápenatým (CaTiO3). Sú tak oveľa výhodnejšie než súčasné solárne kremíkové články. Mohammedovi Khaja Nazeeruddinovi a jeho tímu z EPFEL sa totiž podarilo vyvinúť taký článok, ktorý by fungoval dlhšie než 10-tisíc hodín bez straty výkonu.

Solárny článok bol pri testoch vystavený extrémnym podmienkam, a to dokonca horším, než s akými príde do styku počas reálnej prevádzky. Vedcom pomohla kombinácia dvojrozmerne a trojrozmerne usporiadaného perovskitu. 


Výrazný úspech vo fotovoltike

Nielen vďaka tomu dosahuje účinnosť premeny energie 12,7 percenta. Ak sa z tohto materiálu vyrobí modul veľkosti 10 × 10 centimetrov, účinnosť síce klesne na 11,2 percenta, ale i tak pôjde o vysokú hodnotu. Je to síce o dosť menej než niektoré používané solárne články, pri ktorých sa pohybuje účinnosť okolo 25 percenta, ale aj tak je možné považovať tento úspech za výrazný technologický pokrok v oblasti solárnej energie.

V súčasnosti sa využívajú výhradne solárne články na báze kremíka. Ten prešiel dvadsaťročným vývojom a len ťažko sa hľadajú ďalšie vylepšenia. Nevýhodná je tiež jeho výroba, keď sa musia využiť extrémne teploty. Zdá sa, že perovskitové články by mohli byť ideálnou náhradou.


Obrázok - zdroj: EPFEL

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist