Vďaka solárnej energii sa morská voda zmení na pitnú

Kanadské architektonické štúdio Khalili Engineers predstavilo nový solárny produkt „The Pipe“. Na prvý pohľad ide o bizarný objekt tvaru rúrky, ktorý je zostavený z kovu a pokrytý fotovoltickými panelmi.

 The Pipe

Fotovoltický desolenator vody

Pätica inžinierov, výtvarníkov, architektov a dizajnérov zo štúdia Khalili Engineers v rámci „The Pipe“ vyvinula špeciálne konštrukcie, ktoré by mohli generovať elektrickú energiu v objeme 10 000 MWh, ktorá sa má využiť na odsolenie vody pomocou elektromagnetickej filtrácie. 

Technológia funguje pomocou elektromagnetického poľa na potrubí, ktorým cirkuluje morská voda. Oddelené sú tak nečistoty a soľ. Celý proces je rýchly, energeticky úsporný a ekologický.

„The Pipe“ je navrhnutý ako plávajúca solárna inštalácia na mori, ktorá má nielen výnimočný dizajn, ale tiež dokáže pomocou energie zo slnka odsoľovať vodu pre obyvateľov neďalekého mesta Santa Monica.


Úspech v súťaži

Na začiatku prišlo kalifornské mesto Santa Monica s novou ekologickou súťažou „Land Art Generator“. Do súťaže sa hlásili návrhy stavieb s výtvarným nádychom, ktoré by zároveň dokázali z morskej vody urobiť pitnú. Najpôsobivejším bol návrh menom „The Pipe“.

Land Art Generator má aktuálne už štvrtý ročník, keď sa snaží štátom aj mestám ponúknuť prostredníctvom medzinárodných architektonických súťaží kreatívne návrhy na ekologicky zmýšľajúce a prospešné stavby. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2010 pre Dubaj, druhý v roku 2012 pre New York, tretí v roku 2014 pre Kodaň a aktuálny pre americké mesto Santa Monica.


Obrázok-zdroj: designboom.com

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist