Unikátny akumulátor: Bude sa elektrina pre domácnosti skladovať v motorke?

Budúcnosť akumulácie energie pre domácnosti môže mať nečakanú podobu. Namiesto tradičnej „stacionárnej baterky“ sa môže energia skladovať napríklad v netradičnej motorke. Je o tom presvedčená rakúska spoločnosť Johammer e-mobility GmbH, ktorá vyvíja nový typ elektromotorky Johammer J1 s dojazdom až 200 km.

 Johammer e-mobility

„Ide o prirodzený návrat ku konceptu koňa pred hlukom a znečistením z motorov,“ uvádza zakladateľ spoločnosti Johammer e-mobility GmbH Johann Hammerschmid na svojom firemnom webe.


Unikátny akumulátor

Nový model elektromotorky vznikajúci v malej rakúskej továrni blízko českých hraníc v meste Bad Leonfelden má neopozeraný dizajn. Akoby prekvapivý dizajn predurčoval tento stroj skôr do obývačky než do garáže. 

Ide o prvý elektrický motocykel s dojazdom viac než 200 km na jedno nabitie. V blízkej budúcnosti spoločnosť plánuje predstaviť aj model so sajdkárou, do ktorej by bolo možné umiestniť väčšiu batériu, a dosiahnuť tak väčší dojazd.

Srdcom elektromotorky Johammer je vlastná lítium-iónová batéria, ktorú si firma sama vyrába. Tvorí ju viac než 1 200 jednotlivých článkov a ponúka celkovú kapacitu 12 kilowatthodín. To je takmer rovnaká kapacita ako 14 kWh, ktorou disponuje batéria Tesla Powerwall. 

Maximálna rýchlosť motorky Johammer je obmedzená na 120 km/h, a to predovšetkým preto, aby sa predišlo príliš vysokým stratám energie kvôli protivetru. Akcelerácia nie je síce veľmi rýchla, ale i tak prináša motorka svojim používateľom radosť.

Model J1 sa pritom vyznačuje mnohými prevratnými technologickými riešeniami. Nemá napríklad žiadnu palubnú dosku. Všetky údaje sú namiesto na palubnej dosky zobrazované v spätných zrkadlách. Ak otočíte ovládaním plynu opačným smerom, motor začne okamžite fungovať ako brzda a rýchlosť rýchlo klesne.


Revolúcia v skladovaní energie

Prvé elektromotorky firmy Johammer boli uvedené na trh na konci roka 2014. V súčasnosti ich jazdí po celej Európe takmer šesťdesiat. Podľa zakladateľa firmy však motorky predstavujú v budúcnosti i revolúciu v skladovaní energie pre domácnosti.

Ďalšia generácia elektromotoriek, ktorých vývoj práve prebieha, by po zaparkovaní doma mohla slúžiť ako batéria na skladovanie energie pre domácnosti, ktorú vyrábajú strešné solárne elektrárne. Prvý prototyp novej mobilnej batérie (ako súčasti elektromotorky) sa už testuje vo Švajčiarsku.

Firma nedávno spustila crowdfundingovú kampaň k financovaniu svojho rozvoja. Johammer je tak priekopníkom multifunkčnej ekologickej dopravy, skladovania energie i crowdfundingu. „Tento trend je nezvratný, je možné pozorovať ho vo všetkých odboroch, a predovšetkým v súvislosti s mobilitou,“ uvádza Hammerschmid. „Motorky závisia od počasia, sú teda veľmi vhodné ako sekundárne zariadenie na skladovanie energií.“


Zmeny na trhu

„Zmeny v oblasti elektromobility a skladovania energie prebehnú rýchlejšie, než si teraz dokážeme predstaviť,“ tvrdí Hammerschmid. Zatiaľ najväčšou výzvou na masové rozšírenie motoriek Johammer predstavuje cena, ktorá sa začína na 23 000 eurách.

Každopádne, Johammer ponúka zákazníkom produktovú garanciu na 200 000 km alebo na 4 roky so zvyškovou kapacitou batérie vo výške 85 %, ak budete motocykel používať v súlade s odporúčaniami výrobcu.

Kvalitné batériové články sa dajú navyše použiť v budúcnosti aj ako stacionárne batérie pre energiu vyrobenú z fotovoltických elektrární. Ich životnosť totiž dosahuje až 20 rokov, potom je možné články recyklovať.


Obrázok - zdroj: Johammer e-mobility GmbH

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist