Video: Prvá batéria, ktorá pri poškodení neexploduje

Americký vedec Mike Zimmerman z Tuftovej univerzity vyvinul nový typ batérie, ktorá je bezpečná, i keď dôjde k jej výraznému poškodeniu.  Svoj vynález minulý týždeň Zimmerman prezentoval vo videu, ktoré odvysielala televízna stanica PBS.

 Taft University

Nová technológia 

Batéria, ktorú vyvinul Zimmerman, pracuje na úplne inom princípe, než bežne používané lítium-iónové batérie. Jej výhodou je vysoká bezpečnosť. Pri poškodení sa nielenže nevznieti, ale dokonca dokáže ďalej fungovať. Aj napriek tomu, že je nový typ elektrolytu v pevnom stave, stále umožňuje prechádzať iónom, a to rovnako dobre alebo dokonca lepšie než kvapalná verzia.

Hlavná výhoda nového akumulátora spočíva v nahradení horľavej kvapaliny elektrolytu, používanej v lítium-iónových batériách, špeciálnym plastovým polymérom. Tento polymér funguje ako spomaľovač horenia. 


Nízke výrobné náklady

Nová technológia akumulátorov prináša nielen vyššiu úroveň bezpečnosti v porovnaní s dnešnými batériami, ale aj nižšie výrobné náklady. To je  veľmi pozitívna správa, pretože nové technológie akumulácie energie sú v súčasnosti pomerne nákladné.

Nový objav profesora Zimmermana môže byť prelomový. Pred uvedením nového akumulátora do komerčnej výroby však musia vedci prekonať celý rad výziev. Pôjde predovšetkým o testovanie spoľahlivosti a škálovateľnosť tohto typu článkov. 

Americký vedec vidí riešenie v spojení s veľkým výrobcom akumulátorov, ktorý by sa podieľal na ďalšom vývoji aj financovaní. Nové batérie sa na trhu rozhodne neobjavia v blízkej budúcnosti, ale nie je vylúčené, že v horizonte niekoľkých rokov sa tento vynález stane súčasťou smartfónov alebo iných typov batérií.


Obrázok - zdroj: Taft University

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist