Slnkom poháňaný katamarán bude slúžiť nielen na dopravu, ale aj ako akumulátor pre domácnosti

V poslednom čase sa dosť hovorí o elektromobiloch alebo lietadlách, ktoré budú využívať solárnu energiu. Veľký potenciál pre šetrnú dopravu však poskytujú aj lode. Potvrdzuje to okrem iného nový solárny luxusný katamarán SoelCat 12 od holandskej spoločnosti Soel Yachts.

 Soel Yachts

Loď poháňaná solárnou energiou 

Ambíciou holandskej spoločnosti Soel Yachts je využívať slnečnú energiu aj v námornej doprave. S týmto cieľom spoločnosť vyvinula solárny katamarán SoelCat 12. Ten sa nebude zameriavať na súkromných zákazníkov, ale skôr na vodné taxi, potápačov alebo morské exkurzie. Loď totiž pojme celkovo 16 pasažierov.  

Vnútri katamaránu SoelCat 12 nájdeme dva 60 kWh akumulátory, ktoré pri rýchlosti 8 uzlov vystačia na 6 hodín plavby, vďaka solárnym panelom na streche sa dá dostať až na 7,5 hodiny. Pri nižšej rýchlosti 6 uzlov vystačia akumulátory na 15 hodín plavby. Pri použití solárnych panelov sa dostaneme takmer k 30 hodinám plavby.

To znamená, že s dostatočne nabitými akumulátormi je možné plávať aj cez noc. Maximálna rýchlosť dosahuje 14 uzlov, ale to už počítajte s výdržou len okolo 2 hodín.  


Akumulátor pre domácnosti

Spoločnosť Soel Yachts sa netají tým, že jej katamarán vybavený solárnymi panelmi a batériami bude mať okrem dopravy i alternatívne využitie. Ak nebude plavidlo v prevádzke, môže slúžiť ako záložná batéria a napájať elektrinou až 5 domácností. Prvýkrát v histórii sa tak môžu zaoceánske komunity alebo prírodné rezervácie zmeniť na „ekologické destinácie“, ktoré budú vyrábať energiu „na vode“ a neskôr ju spotrebovávať „na zemi“.

V spolupráci so spoločnosťou Naval DC bol vyvinutý aj systém monitorovania stavu jachty. Ten je dostupný aj pasažierom cez Wi-Fi sieť. Tí tak môžu sledovať nielen niektoré údaje, ale tiež sa postarať o hudbu.

Plavidlo bude vybavené dvomi elektrickými motormi, pričom každý má maximálny výkon 30 kW. Podľa výrobcu má katamarán SoelCat 12 ušetriť 142 ton CO2 ročne v porovnaní s bežnou loďou, ktorá má spotrebu okolo 200 litrov paliva denne.


Obrázok - zdroj: Soel Yachts

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist