Namiesto zo siete chce Tesla napájať svoje superchargery solárnou energiou v kombinácii s batériami

Elektromobilita bude skutočne bezemisná iba vtedy, ak sa na nabíjanie elektromobilov bude používať elektrina z obnoviteľných zdrojov energie. To si uvedomuje aj Elon Musk, šéf automobilky Tesla, a preto na svojom twitterovom účte oznámil, že chce firemné rýchlonabíjacie stanice (tzv. superchargery) odpojiť od elektrickej siete a prejsť výhradne na vlastnú solárnu energiu.

 Tesla

Novú generáciu superchargerov bude nabíjať energia zo slnka 

Musk nedávno informoval, že jeho spoločnosť chystá novú verziu supercharger v3 s nabíjacím výkonom cca 350 kW. Na rozdiel od súčasnej generácie superchargerov, ktoré sú nabíjané elektrinou z tradičnej siete, Tesla počíta s tým, že väčšinu z nich odpojí od siete a elektrinu bude získavať zo solárnych panelov v kombinácii s batériami.

Pre niektoré superchargery to však bude znamenať inštaláciu veľkých solárnych elektrární v najbližšom okolí. Musk zatiaľ nevysvetlil, ako chce solárnou energiou napájať svoje nabíjacie stanice solárnej energie v oblastiach, kde býva horšie počasie a slnko príliš často nesvieti.


Skutočne zelená elektromobilita

Čistota a ekológia prevádzky elektromobilov závisí od toho, z čoho sa pre ne vyrába elektrina. To si uvedomuje i Musk, a preto chce rozvíjať koncept napájania superchargerov pomocou solárnej energie v kombinácii s batériami.

Tesla hodlá v blízkej budúcnosti začať inštalovať superchargery 3. generácie, ktoré budú zvládať „pumpovať“ až 350 kW oproti dnešným cca 150 kW. V takom prípade by 70 kWh batéria mohla byť nabitá zhruba za 12 minút. Musk tiež hovorí, že jeho cieľom je dostať sa k 5 až 10 minútam.

Zámer Muska úplne odpájať svoje nabíjacie stanice od siete zostáva neobjasnený. Tradičná distribučná sieť môže totiž slúžiť ako „záložný zdroj“ alebo môže byť využitá na predaj dodávok solárnej energie, ktorá sa kapacitne nevojde do batérií.


Obrázok - zdroj: Tesla

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist