Do kozmu vzlietla prvá raketa poháňaná batériami

Na začiatku júla vzlietla z novozélandského polostrova Mahia nová súkromná kozmická raketa Electron Rocket Lab. Raketa, ktorá je poháňaná batériami a ktorej niektoré diely boli vytlačené na 3D tlačiarni, prekonala hranicu vesmíru, ale na prvý pokus sa jej nepodarilo dosiahnuť stanovenú obežnú dráhu okolo Zeme.

 Foto 2780, RocketLab

Ambiciózne ciele 

Zámerom firmy Rocket Lab je postaviť raketu, ktorá bude vynášať na nízku obežnú dráhu okolo Zeme malé družice a ďalšie podobné náklady s hmotnosťou do 225 kg, a tým sa tiež zapojiť do komerčného kozmického programu. Navyše za lákavú cenu – štart rakety má totiž vyjsť na 4,9 milióna dolárov. 

Raketa by mala slúžiť malým družiciam, prípadne väčšiemu počtu CubeSatov, ktoré boli až doteraz vynášané ako doplnok k hlavným nákladom iných družíc, a boli teda závislé od toho, na akú obežnú dráhu bol tento hlavný náklad dopravovaný.


Unikátna technológia

Raketa Electron je dvojstupňová a pri jej výrobe sú na trup i nádrže použité uhlíkové kompozitné materiály. Jej konštrukcia je ľahká, a pritom dostatočne pevná. Hmotnosť rakety s nádržami naplnenými palivom je 11 650 kilogramov.

Motor s veľkosťou fľaše na vodu dodáva výkon 37 kW (50 konských síl) a dokáže roztočiť čerpadlo na 40-tisíc otáčok za minútu. Elektrickú energiu dodáva celkovo 16 lítium-polymérových batérií. V prvom stupni v jeho spodnej časti je 13 batérií, zvyšné tri sú v druhom stupni. Dve z týchto batérií sa odhadzujú po ich vyčerpaní, čím sa zníži hmotnosť a efektívnejšie sa využije nosná kapacita rakety.

Electron je prvá kozmická raketa, ktorá používa elektricky poháňané turbočerpadlá paliva i okysličovadlá. I to vedie k ďalším úsporám nákladov a k zjednodušeniu výroby motora. Nie sú totiž potrebné silné a ťažké nádrže schopné udržiavať vysoký tlak. Elektrické čerpadlá navyše umožňujú presnejšie kontrolovať a riadiť zmiešavacie pomery paliva a okysličovadla, čo prispieva k lepšej ovládateľnosti motora. 


Komerčná prevádzka

Spoločnosť už má pripravenú druhú testovaciu raketu Electron, bude však potrebovať niekoľko mesiacov, než bude pripravená na štart. Firma má od úradov povolenie na tri testovacie lety z kozmodrómu na odľahlom novozélandskom polostrove Mahia.

Rocket Lab by chcela spustiť komerčné lety svojich rakiet koncom tohto roka a neskôr vypúšťať zhruba jednu raketu týždenne. Nová súkromná raketa Electron by mala prispieť k väčšej intenzite vypúšťania malých komerčných družíc za prijateľnú cenu. 


Obrázok- zdroj: RocketLab

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist