Experti: Ceny elektromobilov zlacnejú a dosiahnu úroveň konvenčných vozidiel

Budúcnosť dopravy čaká o niekoľko rokov veľký zlom. Dominovať jej budú elektromobily a hybridné vozy, ktoré budú lacnejšie než klasické autá na fosílne palivá. Podľa odhadu analytikov už čoskoro príde obdobie, keď sa ceny elektromobilov dostanú na úroveň konvenčných automobilov.

 ABB

Môžu za to najmä lítium-iónové batérie, ktoré zlacneli za posledných päť rokov o 70 percent. Tvrdia to zástupcovia najväčšej svetovej automobilky Volkswagen a tiež analytici spoločnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF).


Zlacnenie elektromobilov ako nutnosť

Podľa poslednej analýzy BNEF by sa mohli výrobné náklady na produkciu elektromobilov už v roku 2026 dostať pod náklady pre súčasné konvenčné vozidlá. Podobnú víziu cien elektromobilov predstavil tiež šéf Volkswagenu pre oblasť elektrických pohonných jednotiek Christian Senger na autosalóne v Šanghaji v apríli.

„Ponuka našich vozidiel na elektrický pohon za cenu konvenčných áut predstavuje trhovo dramatickú zmenu. Taký krok je, samozrejme, nevyhnutný,“ oznámil na najväčšom čínskom autosalóne Senger.


Zatiaľ drahé batérie

Pre nižšiu cenu elektromobilov je zásadná klesajúca cena batérií. Významnú časť nákladov na výrobu elektromobilov (takmer 50 %) tvoria drahé batérie. Pokrok a stále masovejšia produkcia batérií ich zlacňuje ročne zhruba o 20 %.

Ostatné náklady na samotnú výrobu elektromobilov sú už teraz pod úrovňou klasických automobilov. Analytici Bloombergu preto očakávajú, že už v polovici 20. rokov tohto storočia budú elektromobily v porovnateľných triedach výrobne lacnejšie než ich klasické náprotivky, ktorých výrobné ceny v podstate len kontinuálne mierne rastú.

Dostupné ceny elektromobilov sú súčasťou plánov, ktoré Volkswagen oznámil pre nasledujúce roky. Nemecká spoločnosť chce totiž do roku 2025 predávať aspoň tri milióny elektromobilov ročne ako satisfakciu za kauzu dieselgate.

Analytici BNEF zdôrazňujú, že elektromobilitu čaká ďalší nezadržateľný vývoj. Firmy Tesla, BYD alebo Nissan chcú v budúcich rokoch začať predávať vozidlá na elektrický pohon s väčším dojazdom za prijateľnú cenu okolo dvadsaťpäť- až tridsaťtisíc dolárov. Do nových modelov investujú miliardy dolárov aj ďalší výrobcovia automobilov a najrôznejšie technologické spoločnosti. O pár rokov tak budú mať väčší výkon a budú stáť menej než súčasné autá.


Obrázok-zdroj: ABB

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist