Nissan začal testovať vozidlá bez vodiča v ostrej premávke

Nissan sa rozhodol predviesť najnovšiu technológiu autonómneho riadenia na verejných cestách v Európe vôbec prvýkrát. Na prvý test si vybral Veľkú Britániu, kde je nastavená podpora rozvoja autonómnych vozidiel. Policajné riaditeľstvo dalo zelenú a legislatíva nekladie žiadne prekážky, aby začal jazdiť Nissan Leaf bez vodiča po Londýne.

 Nissan

Progresívny prístup Veľkej Británie

Akcia, ktorá je súčasťou záväzku značky Nissan dosiahnuť v budúcnosti mobilitu s nulovými emisiami a s nulovým počtom smrteľných nehôd, sa konala na juhu Londýna. Ostrovné kráľovstvo chce byť vo vedení vo vývoji autonómnych vozidiel v Európe. A tak investuje. Veľká Británia verí, že v tomto odvetví je budúcnosť, a ak teraz zaspí, tak by mohol tú budúcnosť ovládnuť niekto iný. Tým, že vytvorí podmienky na vývoj, výskum, testovanie a prevádzkovanie autonómnych vozidiel, pritiahne do krajiny odborníkov z celého sveta, firmy a výrobcov. To sa aj deje.

Nissan sa rozhodol predviesť najnovšiu technológiu autonómneho riadenia na verejných cestách v Európe vôbec prvýkrát. Automobilka už robila podobné testovanie na verejných komunikáciách v Japonsku a Spojených štátoch. Cieľom je vyvíjať jednoducho použiteľnú technológiu autonómneho riadenia v reálnych podmienkach.


Postupne sa začlení do premávky

Účastníci testovania na sedadlách spolujazdca a zadných sedadlách mali možnosť zoznámiť sa s technológiou, ktorá zahŕňa okrem iného radar v pásme milimetrových vĺn, laserové skenery, kamery, vysokorýchlostné počítačové čipy a špecializované používateľské rozhranie HMI (Human Machine Interface). 

Hneď ako sa do navigačného systému zadajú destinácie, umožňujú všetky tieto prvky vozidlu autonómny pohyb po diaľnici aj v meste. Nissan sa, samozrejme, nevrhá do tej najväčšej londýnskej premávky. Bude sa do nej začleňovať postupne. Teraz sa pohybuje neďaleko výstaviska Excel a londýnskeho letiska.

Takao Asami, vrchný viceprezident pre výskum a pokročilé konštrukčné riešenia značky Nissan, uviedol: „Inovácie a dômyselné riešenia tvoria podstatu značky Nissan a jej zamestnancov. Tento test budúcej technológie autonómneho riadenia Nissan v náročných podmienkach londýnskych ulíc je dôkazom nášho záväzku priniesť inteligentnú mobilitu Nissan našim zákazníkom.“ Nissan Leaf, ktorý sa už čoskoro objaví na trhu, bude mať integrovanú technológiu autonómneho riadenia ProPILOT. Tá mu umožní autonómnu jazdu v jednom pruhu na rýchlostných komunikáciách.

V minulom roku uviedol Nissan na trh v Japonsku model Serena, ktorý bol systémom ProPILOT vybavený ako prvý. V decembri získal systém autonómneho riadenia ProPILOT v modeli Nissan Serena Cenu za inovácie – japonský automobil roka 2016 – 2017.


Obrázok-zdroj: Nissan

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist