Google chystá revolúciu v skladovaní energie. Vyzve na súboj Teslu?

Do biznisu so skladovaním energie sa zapája stále viac popredných svetových spoločností. Má sem namierené i internetový gigant Google, ktorý prichádza s revolučným spôsobom skladovania energie v roztavenej soli. Na projekte pod názvom „Malta“ pracuje tím výskumníkov Googlu v spolupráci s vedcami z americkej univerzity v Standforde.

 Google

Nová výzva pre Teslu

Nová aktivita na poli skladovania energie môže znamenať veľkú výzvu pre Teslu, ktorá stavia na tradičnej technológii Li-Ion batérií v rámci produktov Powerwall alebo Powerpack. Google (respektíve jeho materská spoločnosť Alphabet) vyvíja technológiu, ktorá ba mala byť založená na omnoho lacnejších materiáloch.

Google vidí veľkú perspektívu skladovania energie vo forme tepla v obrovských zásobníkoch s roztavenou soľou. Táto technológia vznikla vďaka prispeniu Roberta Laughlina, ktorý ako fyzik zo Stanfordu získal Nobelovu cenu. Google pomocou novej technológie hodlá eliminovať bežné nedostatky tradičných Li-Ion akumulátorov, ku ktorým patrí vysoká cena a obmedzená životnosť.

Podľa vyjadrenia zástupcov Googlu a vedcov, ktorí na projekte pracujú, má byť nový spôsob skladovania energie omnoho lacnejší než napríklad skladovanie energie vo vodných prečerpávacích elektrárňach alebo iné tradičné metódy skladovania energie.


Základné princípy

Súčasťou nového riešenia skladovania energie je systém dvoch nádrží prepojených do tepelného čerpadla. Dve nádrže sú naplnené ohriatou tekutou soľou a dve potom nemrznúcou zmesou. Pomocou elektriny je možné teplým vzduchom soľ zohriať a nemrznúcu zmes studeným vzduchom, naopak, schladiť.

V skladovacom zariadení by sa prichádzajúca elektrina pomocou tepelnej pumpy premenila na termálnu energiu, z ktorej by teda bola časť uložená v roztavenej soli a druhá časť v chladiacej kvapaline. Horúca a chladná energia by mohli byť následne spojením pretvorené znovu na elektrickú energiu.

Pomocou novej technológie je možné uložiť energiu na niekoľko hodín, prípadne až na niekoľko dní. Celý proces je možné uskutočniť opačným spôsobom, pričom zo zásobníka sa uvoľní prúd studeného a teplého vzduchu, ktorý vedie do turbíny napojenej na klasický elektrický generátor. Takto možno dodávať elektrinu do siete v čase, keď je to potrebné. 


Stávka na lacné netradičné materiály

Výskumníci Googlu neprichádzajú so žiadnou revolučnou novinkou, avšak snažia sa už túto známu technológiu skladovania energie vylepšiť pri použití lacných inovatívnych materiálov. Celý systém má fungovať pri nízkych teplotách, takže nebude treba využitie drahých materiálov, ako je špeciálna keramika alebo ušľachtilé typy ocele.

Termálne skladovanie energie, ktoré sa používa v koncentrátorových solárnych elektrárňach, vyvíjajú aj vedci zo spoločnosti Siemens. „Skladovanie energie pomocou tekutých solí má potenciál byť niekoľkokrát lacnejší než vo veľkokapacitných lítiových batériách,“ hovorí Raj Apte, ktorý je hlavným inžinierom v rámci projektu Malta.

Ďalšou výhodou novej metódy skladovania energie môže byť to, že by systém bol ľahko škálovateľný, pretože nádrže a ďalšie časti môžu mať rôzne veľkosti. V neposlednom rade je to životnosť takéhoto akumulátora, ktorá môže dosiahnuť až 40 rokov. To je asi trikrát dlhší čas než pri súčasných technológiách.


Fáza testovania

Projekt Malta, ktorý sa zaoberá novým spôsobom skladovania energie, je súčasťou spoločnosti X, ktorá pre Google zaisťuje vývoj nových nádejných technológií. Spoločnosť X o ňom informovala v týchto dňoch, keďže hľadá partnera, ktorý by vyrobil testovací prototyp zariadenia na skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov a jej využitie na dodávky do siete.

Google sa tak snaží vyriešiť najväčší „hendikep“ rozvoja obnoviteľných zdrojov energie, keď sa veľké množstvo vyrobenej energie zbytočne nevyužije, pretože neexistuje efektívne a lacné riešenie na uloženie na neskoršie použitie. Ak sa nová technológia komerčne presadí v budúcnosti, potom by mohla významne prispieť k premene súčasnej energetiky smerom k obnoviteľným zdrojom.


Obrázok - zdroj: Google

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist