Power-box: Vedci vyvinuli novú vodíkovú batériu, ktorá nájde uplatnenie v ostrovných elektrárňach

Českí vedci z Ústavu jadrového výskumu v Řeži (ÚJV) v spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Prahe (VŠCHT) vyvinuli novú vodíkovú batériu na skladovanie elektriny. Pod názvom Power-box vedci tento týždeň predstavili prenosný zdroj decentralizovanej energie s vodíkovým palivovým článkom.

 Wikipedia

Riešenie pre offgridy alebo proti blackoutu 

Power-box je bezemisné, tiché zariadenie napojené na externý zásobník vodíka. Je určené na napájanie spotrebičov v miestach, kde elektrická sieť skolabovala alebo tam, kde žiadna nie je. To znamená, že Power-box môže slúžiť hlavne ako tzv. ostrovná (off-gridová) elektráreň. Zariadenie je ľahko prenosné. Uplatnenie by mohol Power-box nájsť predovšetkým v armáde a v zložkách integrovaného záchranného systému.  

„Hlavnou výhodou tohto systému sú nulové emisie. Jediným odpadovým produktom je vodná para, Power-box je teda možné bez problémov prevádzkovať v interiéri napríklad na napájanie medicínskych prístrojov pri transporte ranených, v poľných nemocniciach, ale takisto i v mobilných laboratóriách,“ uviedol Aleš Doucek, vedúci oddelenia vodíkových technológií ÚJV Řež. 

Vďaka špeciálnemu systému na úpravu vstupného vzduchu môže Power-box fungovať i v silno znečistenom prostredí bez vplyvov na jeho životnosť a odolnosť.

„Vyvinuli sme komplexný filter prachových častíc i katalytických jedov, ako sú zlúčeniny síry, oxid uhoľnatý a niektoré organické látky. Mal by zachytiť až 90 % splodín škodlivých pre palivový článok,“ vysvetľuje Jakub Mališ, spoluriešiteľ z VŠCHT. 


Možnosť dlhodobého skladovania energie

Power-box umiestnený v prenosnom kufríku napája externe pripojená tlaková fľaša s vodíkom. Okrem palivového článku, ktorý slúži ako zdroj energie, obsahuje tiež akumulátory na vykrytie výkyvov v spotrebe. Tým sa odlišuje od väčšiny podobných zariadení momentálne dostupných na trhu.

Pri neočakávanom prepade v odbere tak nespotrebovanú energiu uloží do LiFePO batérií, než sa palivový článok prispôsobí nižšej spotrebe. Vďaka akumulátorom je tiež možné meniť vodíkový zásobník počas prevádzky. Najmenšia litrová tlaková fľaša s vodíkom vydrží na 4 až 5 hodín prevádzky, zväzky veľkých 50-litrových fliaš umožnia i niekoľkomesačnú prevádzku. 

ÚJV teraz plánuje podrobiť funkčnú vzorku Power-boxu náročnému testovaniu. Súbežne začína rokovať s potenciálnymi záujemcami o produkt a tiež s možnými výrobnými partnermi. 

Zhruba do dvoch rokov by mal byť hotový prototyp na uvedenie na trh. Plánujú sa dve verzie: typ Standard by sa mohol uplatniť napríklad v nemocniciach, na napájanie komunikačných a monitorovacích zariadení, alebo na dobíjanie akumulátorov v karavanoch či jachtách. 

Typ Extreme je určený pre krízové situácie, napríklad na terénne opravy elektrických a telekomunikačných sietí alebo môže slúžiť ako záložný zdroj v podzemných pracoviskách a baniach či v energetických prevádzkach. Impulzom na jeho vznik bola havária japonskej jadrovej elektrárne vo Fukušime, keď sa ako jedno zo slabých miest pri organizácii záchranných prác ukázala nemožnosť dobíjať vysielačky a telefóny kvôli rozsiahlemu výpadku sietí v danej oblasti. 


Obrázok - zdroj: Wikipedia

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist