Renault uvádza na trh nové domáce batérie z použitých automobilových akumulátorov

Francúzska automobilka Renault uvádza na trh nové domáce batérie PowerVault na skladovanie energie. Renault má teda v úmysle nasledovať svoju konkurenciu Teslu, BMW, Mercedes a Nissan, ktorá už podobné produkty komerčne ponúka.


Renault

Pilotný projekt

Renault vyrába batérie pre domácnosti v spolupráci so spoločnosťou PowerVault a využíva v nich, pochopiteľne, použité akumulátory zo svojich elektromobilov, napríklad Renault Zoe. Vďaka novému počinu automobilky Renault tak použité akumulátorové zostavy dostanú nový život v domoch ako záložné akumulátorové zdroje.

Na začiatok bude v Británii nasadených 50 jednotiek v pilotnom programe. Batéria má zhruba rozmery práčky. Pre Renault ide o logický krok vzhľadom na to, že väčšinu batérií pri svojich elektromobiloch používateľom prenajíma.

Zmysluplný retrofit

Životnosť akumulátorov v elektromobile sa pohybuje okolo desiatich rokov. Po tomto čase väčšinou klesne ich kapacita pod stanovenú medznú hodnotu, ktorú zaručuje výrobca. To však neznamená, že batérie sú nefunkčné.

Použité akumulátory elektromobilov nejde oživiť úplne, ale pomocou tzv. „retrofitu“ (t. j. technických úprav) sa dá ich kapacita udržať na prijateľnej úrovni ešte ďalších desať rokov. Týmto spôsobom z nich vznikajú záložné zdroje, ktoré sa môžu využiť v rodinných domoch alebo firmách.

Celkovo už na cestách jazdí asi 100 000 elektromobilov s prenajatými batériami Renault. Používatelia automobilov majú potom možnosť dať si batérie jednoducho upgradovať, ako napríklad práve pri elektromobile Renault Zoe, keď bola nedávno predstavená nová verzia so 41 kWh batériou.


Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist