4 GWh: V Austrálii vznikne najväčšia batéria na svete na skladovanie solárnej energie

Austrálsky solárny developer SolarQ pripravuje v súčasnosti obrovskú solárnu farmu s výkonom 350 MW, ktorá bude doplnená o najväčší systém skladovania energie (SSE) na svete s kapacitou 4 000 MWh na báze lítium-iónových batérií. Táto obrovská hybridná solárna farma má vzniknúť v štáte Queensland v južnej Austrálii.

  Abengoa Solar

Investície za dve miliardy dolárov 

Podľa zástupcov spoločnosti SolarQ bude nutné na výstavbu tejto obrovskej hybridnej elektrárne zaistiť financovanie vo výške dve miliardy austrálskych dolárov. Developer má už zaistený pozemok na výstavbu elektrárne, ktorá má prebehnúť v niekoľkých etapách.

V prvej fáze (do 3. štvrťroka 2018) má vzniknúť veľká batéria na skladovanie solárnej energie s kapacitou 892 MWh. V ďalších fázach výstavby do roku 2021 sa počíta s rozšírením kapacity SSE o ďalších 1 000 MWh v každom roku.

„Existuje niekoľko presvedčivých dôkazov, prečo má zmysel budovať obrovské akumulátory. Jedným z nich sú úspory z rozsahu na akumuláciu energie. Investor môže získať výrazne lacnejšie cenové podmienky v prípade objednávky na veľkú SSE, pretože to výrobcom batérií umožní prevádzkovať továrne s plnou kapacitou,“ tvrdí Scott Armstrong, riaditeľ spoločnosti SolarQ.


Obrovské hybridné elektrárne v Austrálii

Pripravovaný projekt hybridnej solárnej elektrárne bude jedným z najväčších na svete. Elektráreň bude napojená priamo do siete vysokého napätia. Ročne vyrobí až 735 GWh energie, čo predstavuje spotrebu 127 000 austrálskych domácností.

Solárna farma sa bude nachádzať na pozemkoch s rozlohou 572 hektárov a na jej stavbu sa použije 1,3 milióna solárnych panelov. Počas stavby vznikne 450 nových pracovných príležitostí.

V južnej Austrálii sa plánuje výstavba ďalších obrovských hybridných solárnych elektrární vrátane akumulácie energie. Spoločnosť Lyon Group developuje výstavbu 330 MW solárnej elektrárne doplnenú o 100 MW/400 MWh batérií.

Výstavba tejto unikátnej hybridnej elektrárne sa má začať už tento rok. Projekt sa bude realizovať v oblasti Riverland v južnej Austrálii. Podľa vyhlásenia Lyon Group je reálne, že elektráreň a batérie budú uvedené do prevádzky do konca tohto roku. Odhadované náklady predstavujú 300 miliónov austrálskych dolárov.

Pomocou výstavby obrovských SSE sa majú v južnej Austrálii vyriešiť problémy s boomom obnoviteľných zdrojov a ich integráciou do siete. 


Obrázok-zdroj:  Abengoa Solar

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist