Netradičné riešenie na skladovanie solárnej energie

Vedci z austrálskej univerzity Melbourne Royal Institute Technology (RMIT) vyvinuli nový typ grafénovej elektródy, ktorý dokáže zachytiť a uskladniť solárnu energiu. Táto nová batéria je inšpirovaná istým druhom papradia. Táto nová technológia by mohla rapídne zvýšiť kapacitu existujúcich úložných technológií.

 Ads Tec

Technológie na báze papradia 

Nová grafénová elektróda bola navrhnutá na prácu so superkondenzátormi, ktoré možno nabíjať a vybíjať omnoho rýchlejšie než tradičné batérie. Až dosiaľ mali superkondenzátory obmedzené použitie na skladovanie solárnej energie kvôli nízkej kapacite. Tento nedostatok má však nová batéria odstrániť.

Ak sa poriadne pozriete na listy papradia Polystichum munitum, zistíte, že sú doslova „prepchané“ žilami, čo je skvelé nielen z hľadiska transportu vody, ale aj skladovania energie. Dostupný priestor je pritom využitý tým najefektívnejším možným spôsobom – cez útvary známe ako fraktály.

„Naša elektróda je založená na týchto fraktálnych tvaroch, ktoré sú rovnako ako miniatúrne štruktúry vnútri snehových vločiek samoreplikujúce. Jednoducho sme tento prirodzene účinný dizajn použili na zlepšenie skladovania solárnej energie na nanoúrovni,“ informujú vedci z RMIT.


Až tridsaťnásobne väčšia kapacita

Prvé testy vedcov z RMIT ukázali, že prototyp novej batérie dokáže úložnú kapacitu superkondenzátorov zväčšiť až tridsaťkrát. A pretože je založený na flexibilnej technológii tenkej vrstvy, počet možných aplikácií je naozaj veľký.

Superkondenzátory s veľkou kapacitou by umožnili dlhodobú spoľahlivosť a rýchle nabíjanie, čo by z týchto batérií urobilo ideálnu alternatívu na skladovanie solárnej energie.

„Najzaujímavejšie je, samozrejme, použitie tejto elektródy so solárnym článkom. Môžeme to realizovať hneď s už existujúcimi solárnymi článkami, ale tie sú objemné a tuhé. Skutočná budúcnosť spočíva v integrácii prototypu s tenkovrstvovým solárnym článkom – teda v technológii, ktorá je stále ešte v plienkach,“ povedala vedúca vedkyňa Litty Thekkekara z RMIT.


Obrázok-zdroj:  Ads Tec

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist