Prvý projekt netradičnej kombinácie batériového úložiska a plynovej turbíny na skladovanie energie z OZE

Americká spoločnosť General Electric (GE) prišla s novým konceptom skladovania energie z obnoviteľných zdrojov energie, ktorý kombinuje akumuláciu v batériách a využitie plynovej turbíny.

 Toshiba

Unikátny hybridný systém

Nerovnováhu medzi dopytom po elektrickej energii a využívaním obnoviteľných zdrojov často pomáhajú vyrovnávať plynové elektrárne. K výkyvom vo výrobe energie z OZE však spravidla dochádza veľmi rýchlo. Na stabilné fungovanie dodávky elektrickej energie je tak potrebné priebežne udržiavať plynové zdroje v pohotovostnom režime, keď spotrebujú plyn a vodu, hoci nevyrábajú elektrinu.

S riešením tohto problému prichádza firma General Electric (GE), ktorá v apríli 2017 predstavila ako úplne prvá na svete hybridný systém označený Hybrid Electric Gas Turbine (Hybrid EGT).

Turbína sa tak nebude musieť točiť zo zálohy, keďže batérie majú v čase špičky dopytu po elektrickej energii umožniť preklenúť čas do jej nabehnutia na požadovaný výkon. Systém Hybrid EGT spoločnosť GE dodala kalifornskej energetickej spoločnosti South California Edison (SCE). Hybridný systém má prispieť k ďalšej integrácii elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ich podiel na výrobe elektriny by mal v Kalifornii do roku 2030 vzrásť na 50 %.


Vyššia spoľahlivosť dodávky elektriny

Hybrid EGT sa skladá z osvedčenej aeroderivatívnej plynovej turbíny (teda turbíny, ktorá používa rozptýlené palivo so vzduchom) typu LM6000 od General Electric a batériového zásobníka energie s výkonom 10 MW a kapacitou 4,3 MWh. Táto sústava umožňuje uchovávať v batériách dostatok elektrickej energie na preklenutie času plynulého nábehu plynovej turbíny na požadovaný výkon. 

Tento hybridný systém bude sprevádzkovaný v Norwalku v Kalifornii. Celkovo sa počíta s prevádzkou dvoch hybridných jednotiek. Tento systém spoločne vyvinuli GE a SCE. Predpokladá sa jeho využitie najmä vo večerných hodinách, keď zapadá slnko, výroba z fotovoltických zdrojov rýchlo klesá, zároveň však prudko stúpa dopyt po elektrine v domácnostiach. 

„Nový hybridný systém pomôže firme SCE lepšie využiť zdroje v sieti, poskytne vyššiu spoľahlivosť, zníži vplyv na životné prostredie a zníži náklady našej prevádzky a cenu pre našich zákazníkov. Táto technológia nám taktiež umožňuje rozšíriť využívanie solárnych, veterných a ďalších obnoviteľných zdrojov,“ oznámil Ron Nichols, prezident spoločnosti South California Edison.


Obrázok-zdroj: Toshiba

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist