Výrobca revolučných batérií na báze vody Aquion je na hrane bankrotu

Americká spoločnosť Aquion, ktorá vyrába batérie na báze sodíkovo-iónovej technológie (v podstate na báze slanej vody), podala na začiatku marca 2017 žiadosť o ochranu pred insolventnosťou. Spoločnosť bola síce úspešná v zaistení financovania v skorom štádiu svojho vývoja, ale počas posledných mesiacov stratila priazeň investorov.

 Aquaion

Ochrana pred bankrotom

Spoločnosť Aquion patrila k priekopníkom tzv. bezpečných batérií na báze slanej vody. Išlo o unikátnu technológiu na dlhodobé skladovanie energie.

Bohužiaľ, kvôli finančným problémom nebola schopná splniť svoje finančné záväzky, a preto sa obrátila na insolvenčný súd v meste Delaware so žiadosťou o ochranu pred bankrotom. V dôsledku reorganizácie firma prepustila 85 % svojich zamestnancov a zastavila výrobu svojich produktov.

V roku 2013 spoločnosť získala od investorov 200 miliónov amerických dolárov na rozvoj novej technológie na skladovanie energie. Jej cieľom bolo v priebehu 2 – 3 rokov zdokonaliť technológiu a dosiahnuť cieľ 160 amerických dolárov za kWh. Svoj cieľ však firma nedosiahla.


Hľadá sa nový investor

„Napriek obrovskému úsiliu naša spoločnosť nezískala dostatok ďalších finančných prostriedkov na ďalší rozvoj. Pretože spoločnosť nemôže ďalej fungovať ako funkčný celok, musela prerušiť činnosť,“ oznámila Suzanne Roski, ktorú súd poveril správou na reštrukturalizáciu spoločnosti v platobnej neschopnosti.

Spoločnosť síce oznámila pred niekoľkými týždňami, že hľadá nového investora, ktorý by ju zachránil pred bankrotom, no doposiaľ sa žiadny nový záujemca nenašiel. Do firmy v minulosti investoval okrem iných Bill Gates a ďalší poprední americkí investori (Venture Partners, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Foundation Capital, Bright Capital, Advanced Technology Ventures, Trinity Capital Investment and CapX Partners).

Dôvodom bankrotu spoločnosti Aquion je prudký pokles cien Li-Ion batérie až o 50 % v priebehu posledných 3 rokov. Spoločnosť Aquion však nebola schopná počas tohto obdobia zvýšiť svoje výrobné a distribučné kapacity tak, aby bola schopná primerane znížiť výrobné náklady a obstáť v konkurenčnom cenovom tlaku.


Obrázok-zdroj:  Aquaion

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist