400 MWh: V Austrálii vznikne jedno z najväčších batériových úložísk energie na svete

Problémy s elektrinou na juhu Austrálie a nielen tam sú predzvesťou veľkých zmien. Aktuálne sa rokuje o stavbe obrovskej 330 MW solárnej elektrárne doplnenej o 100/400 MWh batérií.

 

Problémy s elektrinou na juhu Austrálie a nielen tam sú predzvesťou veľkých zmien. Aktuálne sa rokuje o stavbe obrovskej 330 MW solárnej elektrárne doplnenej o 100/400 MWh batérií.


Najväčšia elektráreň v Austrálii

Na juhu Austrálie vznikne unikátna solárna elektráreň s výkonom 330 MW, ktorá bude doplnená o obrovské úložisko energie s výkonom/kapacitou 100/400 MW. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete, ktorý bude realizovať austrálsky developer Lyon Group.

Hybridná elektráreň sa bude skladať z 3,4 milióna solárnych panelov a 1,1 milióna batériových článkov. Odhadované náklady predstavujú 300 miliónov austrálskych dolárov. Počas projektu sa počíta s vytvorením až 270 nových pracovných miest. Bude to najväčšia fotovoltická farma v Austrálii.


Riešenie proti blackoutu

Južná Austrália sa stretáva s problémami so stabilitou siete a dodávkami elektriny, a to najmä kvôli boomu veterných elektrární. V septembri 2016 došlo v tomto regióne k blackoutu.

To je dôvod, prečo v Austrálii rastie raketový záujem o inštaláciu fotovoltických elektrární a tiež batériových systémov. Hrozbu „blackoutu“ chce vďaka svojim batériám vyriešiť americký vizionár Elon Musk, ktorý šéfuje firme Tesla.

Musk na konci marca južnej Austrálii navrhol, že jej do 100 dní pomôže vyriešiť problémy s výpadkami prúdu. Podľa Muska je vraj za 100 dní jeho firma schopná sprevádzkovať batériový systém s kapacitou 100 MWh, a vyriešiť tak problém s blackoutom v južnej Austrálii. Na otázku, ako vážne to myslí, odpovedal, že pokiaľ dodávku nestihne, batérie nainštaluje zadarmo.


Obrázok-zdroj: Toshiba

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist