12 000 eur: Nemecký startup vyvinul elektromobil, ktorý budú nabíjať solárne články

Dojazd viac než 200 km, autonómne napájanie zo solárnych panelov, dobíjanie zo zásuvky namiesto z dobíjacej stanice a až šesť plnohodnotných sedadiel. Takto si predstavuje nemecký startup Sono Motors budúcnosť elektromobility. Nový elektromobil pod značkou Sion by sa mal vyrábať už o dva roky s tým, že ho bude možné kúpiť za atraktívnu cenu vo výške 12 000 eur.

 Sono Motors

Cena má však jeden háčik – firma bude ponúkať vozidlo bez batérie. Tá bude k dispozícii vo forme prenájmu. 

Bez dobíjacej stanice

Nemecký startup Sono Motors bol úspešný v crowdsurfingovej kampani, v ktorej vybral takmer 200 000 eur. Vďaka tomu vyvinul prvý prototyp svojho vozidla Sion. Firma plánuje začatie komerčnej výroby už v roku 2018.

Najväčšou brzdou súčasnej elektromobility je nedostatočná infraštruktúra dobíjacích staníc. Sion je jedným z mála elektromobilov, ktorý sa dokáže (čiastočne) dobiť bez nutnosti napájania z tradičných dobíjacích staníc.

Elektromobil firmy Sono Motors je pokrytý solárnymi panelmi s plochou takmer sedem štvorcových metrov. Panely dokážu vyrobiť dostatok energie, ktorá sa uloží do batérie, na dochádzanie na krátke vzdialenosti až 30 km denne. Pre prípad, že samodobíjanie elektromobilu neumožní počasie, alebo ak bude elektromobil potrebovať viac energie na dlhšiu cestu, je možné vozidlo dobiť pomocou tradičnej zásuvky (nie je nutné využívať nákladné dobíjacie stanice).


Výzva pre Teslu?

Cena nového elektromobilu začína od 12 000 eur. Na trhu sa podľa Sono Motors objavia minimálne dve verzie vozidla Sion: Extender a Urban. 

Zatiaľ čo Sion Extender s kapacitou batérie 30 kWh by sa mal predávať za 16 000 eur, model Urban s kapacitou batérie 14,4 kWh spoločnosť plánuje ponúknuť za 12 000 eur. Pri oboch modeloch pritom firma sľubuje, že vďaka nabíjaniu zo zásuvky bude možné batérie dobiť na 80 % v priebehu 30 minút.

Sion dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 140 km/h a jeho maximálny dojazd má byť až 250 kilometrov. Nebude to síce žiadny „expres“, ale automobil ponúka až šesť plnohodnotných miest na sedenie. Vozidlo preto môže slúžiť ako pohodlný dopravný prostriedok na dochádzanie do práce či na kratšie cesty. 

Vďaka mimoriadne výhodnej cene sa tak Sion môže stať „ľudovým“ solárnym elektromobilom, na ktorý sa stále márne čaká. Môže sa dokonca stať solárnym konkurentom populárneho vozidla Tesla Model 3.


Batérie na prenájom

Mimoriadne atraktívna cena elektromobilu má však jeden háčik. Nebude zahŕňať batériu. Spoločnosť Sono Motors hodlá záujemcom ponúkať batériu na mesačný prenájom za cenu, ktorá bude stanovená neskôr. 

Prvý prototyp vozidla Sono sa má objaviť na trhu už budúci rok. S dodávkami na trhu v USA a Európe sa počíta od roku 2018.


Obrázok-zdroj:  Sono Motors

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist