Na Slovensku vznikne nová gigatováreň na batérie, ale nepostaví ju Tesla

Neďaleko Žiliny má vzniknúť nová továreň na batérie, ktorú postaví slovenský investor Proma Energy. Ako technológia sa použijú nové revolučné 3D lítiové batérie, ktoré vyvinul Dr. Jan Procházka zo spoločnosti HE3DA (číta sa „Heda“).

 HE3DA

HE3DA expanduje na Slovensko

Zámerom HE3DA je vybudovať prvý veľký závod na výrobu batériových technológií (výrobných liniek) v Českej republike a túto technológiu poskytovať vo forme licencie ďalším záujemcom v zahraničí, ktorí budú potom na tejto technológii vyrábať batérie pre konečných zákazníkov.

Prvú zahraničnú expanziu HE3DA plánuje na Slovensku. V spolupráci s novozaloženou slovenskou spoločnosťou Proma Energy (materská firma Proma sa zameriava na projektovanie, predaj a výstavbu nehnuteľností o. i. energeticky efektívnych budov) má pri Čadci vzniknúť obrovská továreň s výrobou 1 GWh ročne. 

Na porovnanie, Tesla Gigafactory v Nevade, zatiaľ najväčšia prevádzka tohto druhu na svete, bude vyrábať 500 MWh. Výrobu v Čadci bude zaisťovať 36 výrobných liniek, stroje a materiál (rovnako ako do ostatných prevádzok) bude dodávať továreň v Hornej Suchej.

Ján Majerský, riaditeľ spoločnosti Proma, potvrdil, že pre továreň už majú pripravený pozemok, rieši sa financovanie a nasledovať bude EIA. Rokuje sa aj o podpore Slovenska tejto výroby a o spolupráci s univerzitami. Ak všetko pôjde dobre, mohli by sa prvé batérie v tejto továrni vyrobiť už v roku 2018. Financovanie veľkovýrobní batérií pre nových investorov zaisťuje investičný fond Solideus.


Výhody novej technológie

Pilotnú výrobu batérií HE3DA začala firma v Prahe – Letňanoch v decembri 2016 s kapacitou 10 MW ročne. Jej cieľom je overiť, ako bude prebiehať výroba v praxi, vyskúšať technológie a výrobný proces. Ďalšia veľká továreň s kapacitou až 1 GW vzniká neďaleko Havířova v Českej republike.

Nová batéria HE3DA má tenšie elektródy, čo umožňuje výrazne rýchlejšie nabíjanie a vybíjanie. Plne nabitá môže byť už za hodinu. Jej vlisované články sú na rozdiel od klasických akumulátorov umiestnených vertikálne uložené horizontálne formou tabletiek do rámu. Vďaka tomu má batéria dvadsaťkrát väčšiu hrúbku aj kapacitu elektród, pojme rovnaké množstvo elektrickej energie, ale je ju možné vyrobiť lacnejšie.

Pritom je najbezpečnejšou lítiovou batériou na svete, v dôsledku využitých nanotechnológií nehorí ani nevybuchuje. Oproti klasickým akumulátorom navyše vďaka chladeniu zaberú batériové moduly aj menej miesta.

Technológia HE3DA sa odlišuje od iných sľubných technológií, ktoré sú ešte len vo fáze prototypu. Výrobný proces HE3DA je jednoduchý a vďaka tomu i lacný. Špeciálny nanomateriál stláčajú dva lisy do rámov, a tak vznikajú elektródy (jeden lis robí anódy, druhý katódy). Tie sú následne automaticky skladané na seba a prekladané separátorom. Výsledný „sendvič“ je zoskrutkovaný dohromady, vložený do obalu, zaliaty elektrolytom, nabitý a pripravený na použitie.


Foto-zdroj:  HE3DA

Zdroj: Solárne Novinky

Diskusia

 1.    pp

  06. 04. 2017, 14:18

  Silno pochybujem ze rocna produkcie niekde v Cadci bude vyssia ako planuje Gigafactory (asi tam bude chyba v jednotkach)

  Reagovať

 2.    ekofotovolt

  07. 04. 2017, 13:30

  ročná kapacita Tesla gigafactory bude 35 GWh a nie 500MWh. https://www.tesla.com/gigafactory

  Reagovať

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist