− 20 %: Ceny malých domácich akumulátorov začínajú tento rok klesať

Sektor systémov na skladovanie energie (SSE) zažíva v posledných rokoch raketový boom. V rokoch 2013 až 2015 došlo v Nemecku až k 40 % poklesu cien malých domácich SSE, ale vďaka obrovskému dopytu sa vlani ceny stabilizovali.

 Daimler AG

O aktuálnych trendoch a vývoji na trhu domácich SSE získate informácie od expertov počas konferencie a výstavy Smart Energy Forum Bratislava dňa 30. marca 2017.

Od februára 2017 však najväčší výrobca elektromobilov na svete a popredný výrobca SSE, čínska spoločnosť BYD, oznámil až 20 % pokles cien domácich SSE pre zákazníkov na trhu v Nemecku.


Boom hybridnej fotovoltiky sa začína aj v Česku

Nemecko patrí k najväčším svetovým trhom domácich SSE. Ich počet prudko rastie nielen kvôli štedrej štátnej politike vo forme dotácií, ale veľa nemeckých domácností chce byť jednoducho nezávislých od dodávok energie zo siete, a preto si bez dotácií zaobstarávajú k svojim strešným fotovoltickým elektrárňam nové batérie.

Fotovoltické elektrárne v kombinácii so SSE vytvárajú tzv. hybridné fotovoltické elektrárne (HFVE). Ich počet rastie nielen v Nemecku, ale aj v Českej republike. Podľa prieskumu redakcie portálu www.solarninovinky.cz sa vlani na trhu SSE predalo viac než 200 kusov malých batériových systémov. Najpopulárnejšie značky sú u nás BMZ, BYD a Kostal.


Až 80 % dotácie na batérie

Vďaka novým dotáciám pre firmy (program Nízkouhlíkové technológie II, ktorý vyhlásilo MPO) a pre štátne inštitúcie (Národný program Životné prostredie, ktorý vyhlásilo MŽP) je možné získať až 80 % dotácie na pokrytie nákladov spojených s investíciou do SSE alebo do HFVE.

Vôbec prvýkrát v histórii sa v rámci výzvy Nízkouhlíkové technológie II otvárajú možnosti podpory pre tzv. „zelenú elektromobilitu“, čo je kombinácia fotovoltických inštalácií so SSE a nabíjacej stanice pre elektromobily. 

V krátkom čase majú byť ohlásené ďalšie dotačné výzvy, ktoré umožnia čerpať podporu pre občanov/domácnosti na zaobstaranie si elektromobilov a tiež pre tzv. batériové retrofity súčasne postavených FVE.


Ďalší vývoj trhu?

Podľa analytickej spoločnosti HIS Markit sa globálny trh SSE minulý rok takmer zdvojnásobil. Vlani sa vo svete inštalovalo takmer 3 GWh nových SSE (v roku 2015 to bolo iba 1,4 GWh). Do roku 2025 trh SSE stúpne raketovo až na 21 GWh, pričom polovica inštalovanej kapacity pripadne na skladovanie energie pre domácnosti a malé firmy, ktoré si tak budú môcť v kombinácii s fotovoltikou výrazne znížiť náklady na zaobstaranie energie.

Vďaka prudkému poklesu cien fotovoltických panelov v Číne (bohužiaľ, situácia v Európskej únii je špecifická s ohľadom na dosiaľ platné reštriktívne opatrenia na ochranu trhu) a tiež ďalšiemu poklesu cien domácich SSE je možné tento rok aj v Česku očakávať pomerne dynamický rozvoj trhu SSE a HFVE.


Obrázok-zdroj: Daimler AG

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist