V Česku bola uvedená do prevádzky najväčšia batéria s kapacitou 800 kWh

Na začiatku septembra 2016 bolo v Smart City Písek v rámci Centra energeticky efektívnych budov uvedené do prevádzky najväčšie úložisko energie v Českej republike s kapacitou 800 kWh. Ide o redoxnú prietokovú batériu (RPB), ktorú tu inštalovala pražská spoločnosť B64 s.r.o.

 B64

Najväčšie úložisko energie v Česku

Centrum energeticky efektívnych budov v Písku má na svoje fungovanie k dispozícii niekoľko obnoviteľných zdrojov energie. „Tri rôzne druhy fotovoltických elektrární, geotermálne vrty a veterné elektrárne,“ uviedla Setničková Nováková.

V centre, na ktorého vzniku sa podieľalo České vysoké učení technické Praha, je v prevádzke napríklad najväčšia inštalovaná batéria v republike. „Obsadených máme momentálne zhruba 20 percent kapacity. Preferujeme záujemcov z firiem zaoberajúcich sa metodikou nízkoenergetických budov a stavebnými technológiami, ktoré sa približujú tejto téme,“ uviedol pri slávnostnom otvorení centra manažér RG Group pre vedu a výskum Jiří Šnajdar.

Pri týchto obnoviteľných energiách je možnosť ukladania a ich následné využitie. Centrum je vybavené rôznymi druhmi batérií, kde sa nadbytočná energia ukladá na ďalšie využitie. „Máme k dispozícii aj najväčšiu batériu v Českej republike, jej kapacita je 800 kWh,“ uviedol Šnajdar. „Súčasne je možné využívať podzemnú nádrž s kapacitou až 700 m3 pri vykurovaní budovy alebo chladení objektu,“ dodal.


Investícia za 450 miliónov

Práve na výskum a vývoj v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov a energeticky úsporných riešení sa zameriava Centrum energeticky efektívnych budov, ktoré vzniklo namiesto časti roky nevyužívaných Žižkových kasární v Písku. Jeho vybudovanie stálo vyše 450 miliónov korún. V centre je k dispozícii viac než 6 000 štvorcových metrov priestorov s technológiami na podnikateľské využitie. Prevádzkovateľom je firma RG Group a.s.

Projekt začal vznikať pred šiestimi rokmi, majitelia centra hovoria o najmodernejších priestoroch v Písku a o areáli budúcnosti. Uviedli, že sa pripravujú na situáciu, keď v priebehu dvoch rokov budú musieť byť podľa európskych štandardov všetky novostavby pasívne. „Toto platí pre objekty nad 1 500 m2 už od roku 2018, od roku 2020 bude nariadenie platiť pre všetky nové objekty vrátane rodinných domov, administratívnych, obchodných a výrobných budov,“ uviedol Šnajdar.

Centrum sa nachádza oproti Technologickému centru, ktoré funguje od roku 2012 a zameriava sa na podporu a rozvoj predaja informačných a komunikačných technológií. Vo svojej dobe bolo prvým strediskom v Česku, ktoré poskytovalo hardvérové aj softvérové cloudové služby zákazníkom vo verejnej i komerčnej sfére. Jeho vybudovanie vyšlo na 450 miliónov korún.


Obrázok-zdroj: B64 s.r.o.

Zdroj: Solárne Novinky

Komentár k článku


Hore

Od 11. 3. 2014
TOPlist